19 Февруари, 2019
0.5608
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

Путин не му крева слушалка на Порошенко: „Навистина не му одговарам на повици“

Објавено во: Свет 05 Декември, 2018

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска потврди дека ги игнорира повиците на украинскиот претседател, Петро Порошенко.

Путин него го смета за виновник за разгорувањето на тензиите меѓу двете земји, само поради политички поени.

Путин за руските новински агенции изјави дека не е точно дека не сака да разговара со Порошенко, туку нема волја да учествува во неговата предизборна кампања.

Порошенко изјави дека се обидел телефонски да контактира со Путин во текот на кризата меѓу двете земји, но откри дека Путин ги игнорирал неговите повици, објави агенцијата АП.

Претседателските избори во Украина се закажани за 31 март идната година.

Порошенко достави до парламентот предлог закон за раскинување на спогодбата за пријателство и соработка со Русија.

Односите меѓу Украина и Русија се повеќе се затегнуваат по инцидентот на 25 ноември кога Русија отвори оган и заплени три украински брода, а уапси и украински морнари под обвинение дека ја нарушиле руската државна граница по што Порошенко воведе воена состојба во рок од 30 дена во 10 украински региони.

Можеби ќе ве интересира

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

ТРАМП ГИ ПРОЗВА СОЈУЗНИЦИТЕ: Европа да си ги земе терористите од Сирија и да им суди

ТРАМП ГИ ПРОЗВА СОЈУЗНИЦИТЕ: Европа да си ги земе терористите од Сирија и да им суди

(ВИДЕО-ФОТО) За Ел Чапо се омажила на 18 години: Ова е сопругата на нарко босот помлада од него 32 години

(ВИДЕО-ФОТО) За Ел Чапо се омажила на 18 години: Ова е сопругата на нарко босот помлада од него 32 години

Трамп им ги помати сметките на Заев и Ципрас

Трамп им ги помати сметките на Заев и Ципрас

(ВИДЕО) Путин при тренинг со олимписки џудо шампион се повреди

(ВИДЕО) Путин при тренинг со олимписки џудо шампион се повреди