23 Мај, 2019
0.0238

Путин не му крева слушалка на Порошенко: „Навистина не му одговарам на повици“

Објавено во: Свет 05 Декември, 2018

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска потврди дека ги игнорира повиците на украинскиот претседател, Петро Порошенко.

Путин него го смета за виновник за разгорувањето на тензиите меѓу двете земји, само поради политички поени.

Путин за руските новински агенции изјави дека не е точно дека не сака да разговара со Порошенко, туку нема волја да учествува во неговата предизборна кампања.

Порошенко изјави дека се обидел телефонски да контактира со Путин во текот на кризата меѓу двете земји, но откри дека Путин ги игнорирал неговите повици, објави агенцијата АП.

Претседателските избори во Украина се закажани за 31 март идната година.

Порошенко достави до парламентот предлог закон за раскинување на спогодбата за пријателство и соработка со Русија.

Односите меѓу Украина и Русија се повеќе се затегнуваат по инцидентот на 25 ноември кога Русија отвори оган и заплени три украински брода, а уапси и украински морнари под обвинение дека ја нарушиле руската државна граница по што Порошенко воведе воена состојба во рок од 30 дена во 10 украински региони.

Можеби ќе ве интересира

Koj бара милиони отштета од Боинг?

Koj бара милиони отштета од Боинг?

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

Дали Путин повторно стана татко?

Дали Путин повторно стана татко?

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање