22 Април, 2018
0.0573

РИА Новости: Влезот на Македонија во НАТО може да биде решен за три до четири месеци

Објавено во: Македонија 17 Јули, 2017

Прашањето за влез на Македонија во составот на НАТО би можело да биде решено во наредните три до четири месеци, изјавил неименуван европски дипломат, објави РИА Новости.

„Преговорите драстично се убрзаа. Планираме да ги завршиме за три до четири месеци, што значи на есен“- изјавил европскиот дипломат за руската агенција.

Според него,  преговорите се убрзани на иницијатива на САД, пренесува „Спутник“. Медиумите претходно пишуваа дека Северноатланстаката алијанса планира до пролетта 2018 година во својот состав да ја внесе и Македонија, а за да се постигне тоа, официјално Скопје би требало да го промени името на државата.

И претходно овој дипломат изјавувал дека Македонија може да стане членка на НАТО до пролетта 2018 година.

Можеби ќе ве интересира

Стефановска: Треба да има општествена и психолошка одговорност за насилството меѓу врсниците

Стефановска: Треба да има општествена и психолошка одговорност за насилството меѓу врсниците

Најавен голем првомајски протест за стопирање на извршителите

Најавен голем првомајски протест за стопирање на извршителите

Заев за Франс прес: Блиску сме до решение кое ќе трае со векови со Грција

Заев за Франс прес: Блиску сме до решение кое ќе трае со векови со Грција

Голем пожар покрај Преспанското езеро

Голем пожар покрај Преспанското езеро

Заев тврди дека сите разговори за „Монструм“ се во СЈО

Заев тврди дека сите разговори за „Монструм“ се во СЈО

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да се тргне од патот на правдата за „Монструм“

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да се тргне од патот на правдата за „Монструм“

Филипче: Без вакцини нема запишување во градинка и училиште

Филипче: Без вакцини нема запишување во градинка и училиште

МВР со голема акција во Скопје во лов на пијани возачи

МВР со голема акција во Скопје во лов на пијани возачи

Крадци ја „пеплосале“ катната гаража Македонска фаланга

Крадци ја „пеплосале“ катната гаража Македонска фаланга