21 Октомври, 2021
0.0586

САХАРСКО ЖЕЖОК ВЕТАР ОВАА НЕДЕЛА: Екстремениот топлотен феномен, со температури од 50 ќе направи вистинска катастрофа во Европа и на Балканот

Објавено во: Свет 02 Август, 2021

Екстремно врел воздух од Северна Африка ќе почне да зафаќаат големи делови од Европа во текот на овој викенд, што според метеоролозите се опишува како „катастрофален топлотен бран“. Ваквиот феномен, според научниците, се припишува на ретките сирокоски ветрови кои од пустината Сахара ќе донесат уште повисоки температури и ќе создадат неиздржливи временски услови во јужна Европа.

Се очекува Италија да ја доживее првата експлозија од бруталната топлина во недела, жештината да се рашири југоисточно кон Грција, Бугарија и Турција.

Синоптичарите очекуваат живата на термометрот да се движи над 40 степени викендов пред да се искачи до 45 Целзиусови степени, па дури и 50 Целзиусови степени до крајот на следната недела.

Највисоката досега температура во Европа е забележана на 10 јули 1977 година, кога живата достигнала 48 степени Целзиусови во Атина, Грција.

Најновите карти покажуваат дека екстремниот временски систем се повлекува кон Европа.

Графиконите за температура покажуваат големи области во јужна Европа да добијат темна нијанса на црвено во текот на следните седум дена.

Јан Шенк, шеф на The Weather Channel, Германија, изјави: „Катастрофален топлотен бран се движи кон јужна Европа и, подгответе се, следната недела е можно до 50 степени Целзиусови, температурниот рекорд на цела Европа може да биде соборен. Моментално е на 48 степени.

„Во одреден момент, ќе биде невозможно да се направи разлика помеѓу различните воздушни маси, а потоа ќе биде исто толку жешко во Грција како и во Сахара, а потоа ќе доживееме екстремна топлина со температури кои ќе се искачат до 45 ° C, а во некои области можни се 50 С

Сирокоските ветрови потекнуваат од Северна Африка и Медитеранот.


Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе