30 Ноември, 2020
0.0276

СЕ БОРЕЛ ДА НЕ УДРИ ВО КУЌИТЕ - локални жители сведочат за падот на авионот

Објавено во: Балкан 25 Септември, 2020

Слушнав силен звук и излетав од куќата, го видов авионот како лета ниско и почувствував силен чад кој беше навистина голем кога се урна авионот. Ова за Блиц.рс го изјавил очевидец на ужасната авионска несреќа што се случи утрово во селото Брасина кај Мали Зворник, при што загина еден пилот, а по уште се трага по друг.

Пред самата несреќа се слушна силен заглушувачки звук, а од авионот што се урна утрово, додека извршувал редовна задача на летот, останале само дел од остатоците.

Имаше многу густ чад од сите страни, во еден момент имаше пожар, но противпожарната служба веднаш реагираше.

„Кога авионот слета ниско, почувствував силен чад и кога со автомобил пристигнав на местото на настанот, сè беше во пламен, пожарникарите веднаш пристигнаа и го изгаснаа пожарот“, изјави очевидецот Станоје Грујиќ.

Според сведочењето на друга жителка, авионот речиси удрил во куќата, а како што вели, „експлозијата била невозможна“.

„Тој полета и се сврте меѓу Ристиќ и Танасковиќ и падна во потокот. Ние тројцата го гледавме тоа! Ја избегна куќата, јас стенкав, го повикав целото село, да помогне, да ги спаси децата, експлозијата беше невозможна. Тој се бореше да не удри во куќите, мојот покрив беше малку изгребан“, изјавила за Блиц една локална жителка.

Како што јавува РТС, во несреќата загинал еден војник, пилот, а по друг се трага.

фото: РТС

Можеби ќе ве интересира

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија