22 Ноември, 2019
0.0180

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

Објавено во: Свет 20 Октомври, 2019

Нов референдум за Брегзит бараат Британците. 

За само 24 часа, повеќе од 150.000 Британци се потпишале на петиција со која бараат нов референдум. 

Петицијата ја иницираше  весникот „Индепендент“ и покренувачите на кампањата „Гласање на народот“, откако стотини илјади луѓе излегоа на улиците во Лондон противејќи се на Брегзит.

Лабуристот Кир Стармен рекол дека луѓето масовно излегле на улица за да порачаат дела народот, а не премиерот Борис Џонсон, треба да ја реши кризата со Брегзит.

Деновиве имаше и протести во Лондон, со цел да се издејствува нов референдум. 

Десетици илјади граѓани протестираа на улиците на Лондон. 

На референдумов во 2016 година, 17,4 милиони граѓани на земјата односно 52 отсто поддржаа излегување на земјата од ЕУ, а 16,1 милиони луѓе (48 проценти) беа против.

Од јули 2017 година до денес изработени се 226 анкети, а во 204 испитувања на јавното мислење мнозинството граѓани се изјаснија за останување во ЕУ, а во седум за Брегзит.

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ