18 Март, 2019
0.2428
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

Се случи „преседан“ во Нов Зеланд: „Христијански“ терорист убиваше муслимани

Објавено во: Свет 15 Март, 2019

Еден од четворицата осомничени кои сега се уапсени од страна на полицијата по нападите во вооружени напади во две џамии во Крајстчерч во Нов Зеланд е австралиски ултра-десничар, рече австралискиот премиер Скотиш Морисон.

"Можам да потврдам дека едно од уапсените лица, како што бев информиран, е тука роден како австралиски државјанин", изјави Морисон за новинарите во Сиднеј.

"Денес жалиме, се чувствуваме шокирани, се чувствуваме ужасно, се чувствуваме огорчени, и ние сме во состојба да го осудиме нападот што го направи денес екстремист, екстремен десничар, насилен терорист", рече тој.

Австралиецот е опишан како поддрживач на екстремната десница „поддржувачи на супериорноста на белата раса“.

Според новозеландскиот премиер, бројот на мртвите изнесува 40, додека 20 лица се сериозно повредени.

Новозеландската полиција претходно објави дека уапсила четири лица, вклучувајќи и една жена, и дека ги демонтирале импровизираните експлозивни направи.

Тој ги повика муслиманите да не одат во џамиите, како и сите подржувачи на муслиманите да ги затворат вратите денес од безбедносни причини.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) НАПАЃАЧОТ СЕ БАРА СО ХЕЛИКОПТЕРИ: Пукање во Холандија со жртви

(ВИДЕО) НАПАЃАЧОТ СЕ БАРА СО ХЕЛИКОПТЕРИ: Пукање во Холандија со жртви

Тарант проучувал историски битки против Отоманците - еве кои балкански земји ги посетил

Тарант проучувал историски битки против Отоманците - еве кои балкански земји ги посетил

Oвој човек спречил уште поголем масакр во Нов Зеланд

Oвој човек спречил уште поголем масакр во Нов Зеланд

Се качила во авион, а детето го заборавила на аеродром

Се качила во авион, а детето го заборавила на аеродром

Ова се најмладите жртви на напаѓачот од Нов Зеланд

Ова се најмладите жртви на напаѓачот од Нов Зеланд

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Демонстранти демолираа цел град, запалија и банка

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Демонстранти демолираа цел град, запалија и банка

„Фејсбук“ ги брише видеата од масакрот во двете џамии во Нов Зеланд

„Фејсбук“ ги брише видеата од масакрот во двете џамии во Нов Зеланд

(ВИДЕО) Инцидент пред џамија во Австралија, нов атак на муслиманите

(ВИДЕО) Инцидент пред џамија во Австралија, нов атак на муслиманите

За што ќе одговара убиецот од Нов Зеланд?

За што ќе одговара убиецот од Нов Зеланд?