23 Мај, 2019
0.0257

Се случи „преседан“ во Нов Зеланд: „Христијански“ терорист убиваше муслимани

Објавено во: Свет 15 Март, 2019

Еден од четворицата осомничени кои сега се уапсени од страна на полицијата по нападите во вооружени напади во две џамии во Крајстчерч во Нов Зеланд е австралиски ултра-десничар, рече австралискиот премиер Скотиш Морисон.

"Можам да потврдам дека едно од уапсените лица, како што бев информиран, е тука роден како австралиски државјанин", изјави Морисон за новинарите во Сиднеј.

"Денес жалиме, се чувствуваме шокирани, се чувствуваме ужасно, се чувствуваме огорчени, и ние сме во состојба да го осудиме нападот што го направи денес екстремист, екстремен десничар, насилен терорист", рече тој.

Австралиецот е опишан како поддрживач на екстремната десница „поддржувачи на супериорноста на белата раса“.

Според новозеландскиот премиер, бројот на мртвите изнесува 40, додека 20 лица се сериозно повредени.

Новозеландската полиција претходно објави дека уапсила четири лица, вклучувајќи и една жена, и дека ги демонтирале импровизираните експлозивни направи.

Тој ги повика муслиманите да не одат во џамиите, како и сите подржувачи на муслиманите да ги затворат вратите денес од безбедносни причини.


Можеби ќе ве интересира

Koj бара милиони отштета од Боинг?

Koj бара милиони отштета од Боинг?

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

Дали Путин повторно стана татко?

Дали Путин повторно стана татко?

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање