15 Април, 2021
0.0239

Сепак ќе одмараат само вакцинирани: Кипар од мај отвора врати за Британците кои примиле две дози

Објавено во: Свет 05 Март, 2021

Кипар соопшти дека ќе ги отвори своите граници за вакцинираните Британци од почетокот на мај - иако за Британците ограничувањата за патување на владата на Велика Британија сè уште ќе бидат на сила, јавува BBC.

Кипарската влада соопшти дека оние што ги имале и двете дози од вакцините може да патуваат таму без ограничувања од 1-ви мај.

Кипар сè уште не кажа како од британските туристи ќе се бара да докажат дека ги имале обете дози на вакцини.

Заменик-министерот за туризам на Кипар, Саввас Пердиос, рече дека земјата ќе им овозможи на Британците на кои им биле дадени вакцини одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА), да имаат право да влезат без потреба од негативен тест или карантин.

Од туристите ќе се побара да ја примиле втората доза најмалку седум дена пред патувањето, додаде министерот.

Во моментов вакцините на Pfizer-BioNTech, Oxford-AstraZeneca и Moderna се одобрени за употреба од EMA.

Британските туристи ја сочинуваат најголемата група посетители на островот и направија повеќе од милион патувања на Кипар во 2019 година, според Заводот за национална статистика.

Кипар веќе склучи сличен договор што им овозможува на израелските туристи да влезат во земјата од 1 април.

Грција исто така се согласи да прими посетители од Израел кои можат да го проверат нивниот статус со израелскиот „зелен“ дигитален сертификат.

Владата на Велика Британија сè уште не одобрила сертификат за вакцинација, но министерот Мајкл Гоув рече дека може да биде наскоро. 

Можеби ќе ве интересира

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија