18 Мај, 2021
0.0214

Шекеринска: Од 1 мај се повлекуваме од Авганистан

Објавено во: Македонија 15 Април, 2021

Радмила Шекеринска, министерката за одбрана, објави дека македонската армија како дел од Алијансата од 1 мај се повлекува од Авганистан, во рамки на одлуката на вчерашниот министерски состанок на НАТО.

„Сојузничките сили на НАТО од 1 мај започнуваат да се повлекуваат од Авганистан. Ова е одлуката од денешниот министерски состанок на НАТО. Македонската Армија учествуваше со над 2700 припадници во мисијата “ИСАФ” и со над 400 припадници во мисијата “Одлучна поддршка” во Авганистан. Сојузничката мисија во Авганистан завршува, но поддршката на НАТО за мирот и безбедноста во Авганистан продолжува“, објави вчера Шекеринска.

НАТО предводени од САД донесе заклучок од 1 мај да започне постепено повлекување на воените трупи од Авганистан.
Можеби ќе ве интересира

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини