22 Јуни, 2018
0.3940
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

ШПИГЕЛ ЗА ЕДНА БАЛКАНСКА ПРЕСТОЛНИНА: Tоа е најздодевниот град во Европа

Објавено во: Балкан 12 Октомври, 2017

Германскиот весник Шпигел објави репортажа за градот Загреб кој го опишува како најздодевен во Европа,  и се вели дека добра работа е што има автопат за до морето. 

Новинарката Ане Хеминг им дава предлози на Германците како да ја „преживеат загребската тага“. 

Иако Lonli planet го прогласија Загреб за дестинација број 1 за 2017 година, сепак новинарката пишува дека пешачката зона во градот потсетува на германска провинција. 

Таа пишува дека кафулињата во градот се премногу слични. 

Во репортажата се препорачува Загреб да се истражи со возење во трамвај, а не со велосипед затоа што со велосипед мора многу да се внимава и да се вози бавно. 

Кога влегла во музеј новинарката не видела други посетители и пишува дека во овој град уметноста е луксуз. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Возила пловат по улиците, Србија погодена од силно невреме

(ВИДЕО) Возила пловат по улиците, Србија погодена од силно невреме

Претседателот на романската владеачка партија доби казна затвор

Претседателот на романската владеачка партија доби казна затвор

ПОСТАВЕН УЛТИМАТУМ НА ЦИПРАС: Проширено мнозинство за договорот со Скопје или владата ќе падне!

ПОСТАВЕН УЛТИМАТУМ НА ЦИПРАС: Проширено мнозинство за договорот со Скопје или владата ќе падне!

Грчки политичар ги советува Грците да го прочитаат Договорот

Грчки политичар ги советува Грците да го прочитаат Договорот

Што договорија Коѕијас и Бушати за морската граница и Чамите?

Што договорија Коѕијас и Бушати за морската граница и Чамите?

Мицотакис ги убедува Грците дека Ципрас многу и отстапил на Македонија

Мицотакис ги убедува Грците дека Ципрас многу и отстапил на Македонија

„Опасниот“ Барбарусис повторно на слобода

„Опасниот“ Барбарусис повторно на слобода

ГРЧКАТА ОПОЗИЦИЈА „ПРЕПИШУВА“ ОД МАКЕДОНСКАТА: Ќе бојкотира ратификација на договорот

ГРЧКАТА ОПОЗИЦИЈА „ПРЕПИШУВА“ ОД МАКЕДОНСКАТА: Ќе бојкотира ратификација на договорот

Каменос сака да го спречи ратификувањето на Договорот

Каменос сака да го спречи ратификувањето на Договорот