24 Јули, 2019
0.0197

Штрахе нема да биде европарламентарец откако ја урна австриската влада

Објавено во: Свет 17 Јуни, 2019

Контроверзниот Хајнц Кристијан Штрахе, кој си поднесе оставка како лидер на помалиот коалиционен партнер Слободарска партија на Австрија и ја урна австриската влада на канцеларот Себастијан Курц по скандалозното видео во кое договара корупција, нема да биде пратеник во новиот состав на Европскиот парламент откако се откажа од мандатот.

Тој освои место во евроипарламентот по европските избори минатиот месец, но во меќувреме изби аферата со сникмата во која се гледа како на една наводно роднина на руски милијардер и нуди државни услуги во замена за финансиска поддршка за неговата партија, се откажа од освоениот мандат во Европскиот парламент.

Штрахе на изборите за Европскиот парламент освои повеќе од 45.000 гласови, со што доби директен мандат. Тој истакна дека ќе се врати во политиката откако ќе биде расветлен случајот со видео снимката.


Можеби ќе ве интересира

Топлотниот бран ја натера Франција да исклучи нуклеарни реактори

Топлотниот бран ја натера Франција да исклучи нуклеарни реактори

Иран беше и ќе остане чувар на безбедноста на Персискиот залив, порачува Рохани

Иран беше и ќе остане чувар на безбедноста на Персискиот залив, порачува Рохани

Мегапожари ја очекуваат Европа

Мегапожари ја очекуваат Европа

(ВИДЕО) Се појави снимка од екипажот на запленетиот британски танкер

(ВИДЕО) Се појави снимка од екипажот на запленетиот британски танкер

Вечерва најтопла ноќ во историјата во Европа

Вечерва најтопла ноќ во историјата во Европа

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ ЗA АВГАНИСТАН: Војната ќе ја добие за недела, а земјата ќе биде збришана

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ ЗA АВГАНИСТАН: Војната ќе ја добие за недела, а земјата ќе биде збришана

(ВИДЕО) Работат како робови, а живеат како во логори

(ВИДЕО) Работат како робови, а живеат како во логори

(ВИДЕО) ЕУ РЕАГИРА: Израел урива палестински домови во Ерусалим

(ВИДЕО) ЕУ РЕАГИРА: Израел урива палестински домови во Ерусалим

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви