14 Декември, 2019
0.0164

Штрахе нема да биде европарламентарец откако ја урна австриската влада

Објавено во: Свет 17 Јуни, 2019

Контроверзниот Хајнц Кристијан Штрахе, кој си поднесе оставка како лидер на помалиот коалиционен партнер Слободарска партија на Австрија и ја урна австриската влада на канцеларот Себастијан Курц по скандалозното видео во кое договара корупција, нема да биде пратеник во новиот состав на Европскиот парламент откако се откажа од мандатот.

Тој освои место во евроипарламентот по европските избори минатиот месец, но во меќувреме изби аферата со сникмата во која се гледа како на една наводно роднина на руски милијардер и нуди државни услуги во замена за финансиска поддршка за неговата партија, се откажа од освоениот мандат во Европскиот парламент.

Штрахе на изборите за Европскиот парламент освои повеќе од 45.000 гласови, со што доби директен мандат. Тој истакна дека ќе се врати во политиката откако ќе биде расветлен случајот со видео снимката.


Можеби ќе ве интересира

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

(ВИДЕО+ФОТО) ВЕТЕРОТ НОСЕШЕ ПОКРИВИ: Една жртва и повеќе повредени во Франција

(ВИДЕО+ФОТО) ВЕТЕРОТ НОСЕШЕ ПОКРИВИ: Една жртва и повеќе повредени во Франција

Нова нуклеарна проба е направена во Северна Кореја

Нова нуклеарна проба е направена во Северна Кореја

Трамп повторно ја исмеа Грета, направи фотошоп фотографија

Трамп повторно ја исмеа Грета, направи фотошоп фотографија

Ангела Меркел е најмоќната жена на светот, но на листата се најде и Грета

Ангела Меркел е најмоќната жена на светот, но на листата се најде и Грета

(ВИДЕО) Невреме ја пустоши Франција, има и повредени

(ВИДЕО) Невреме ја пустоши Франција, има и повредени

(ВИДЕО) Извлечени уште шест тела на жртвите кои настрадаа на Нов Зеланд

(ВИДЕО) Извлечени уште шест тела на жртвите кои настрадаа на Нов Зеланд

Ќе остане додека размислуваат за поразот, но на следните избори лабуристите ќе одат без Корбин

Ќе остане додека размислуваат за поразот, но на следните избори лабуристите ќе одат без Корбин

Голема победа на Борис Џонсон и Ториевците на изборите во Британија

Голема победа на Борис Џонсон и Ториевците на изборите во Британија