01 Октомври, 2022
0.0270

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

Објавено во: Свет 17 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Најмалку 20 патници се здобија со изгореници и други повреди, од кои тројца потешко, откако скокнаа од воз зафатен од шумски пожар во близина на Кастелон во североисточна Шпанија.

Возот, кој сообраќал од Сагунто во провинцијата Валенсија, кон Сарагоса, запрел поради пожарот, пренесува Гардијан.

Машиновозачот, кој забележал дека пожарот се шири кон композицијата, го запрел возот и се обидел да се врати назад, пишува британскиот весник.

Тогаш група патници во паника дека пожарот ќе го зафати возот, ги отвориле вратите и ги искршиле прозорците во обид да скокнат од возот, по што оган и чад влегле во вагонот.


Поголемиот дел од патниците ги почувствувале ефектите од чадот, а три лица се здобиле со сериозни изгореници.

Двајца патници со најтешки изгореници, меѓу кои и една 58-годишна жена, се евакуирани со хеликоптер, додека другите, меѓу кои и едно 10-годишно девојче, се префрлени во блиските болници, соопшти итната помош.

Валенсија е последниот регион во Шпанија каде се забележани големи шумски пожари кои досега уништија десетици илјади хектари земја, а во нивното гаснење учествуваат повеќе дестинации на авиони и хеликоптери.

Фото: Принскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

И РУСИТЕ ПОТВРДИЈА: Украинската војска го окупираше Лиман, руската армија се повлече надвор од градот

И РУСИТЕ ПОТВРДИЈА: Украинската војска го окупираше Лиман, руската армија се повлече надвор од градот

ДЕСЕТ ДЕЦА И ВКУПНО 18 ЛИЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА ФЕСТИВАЛ ВО ШПАНИЈА, од експеримент до трагедија

ДЕСЕТ ДЕЦА И ВКУПНО 18 ЛИЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА ФЕСТИВАЛ ВО ШПАНИЈА, од експеримент до трагедија

МААЕ БАРА ОДГОВОРИ ОД РУСИЈА ЗА ГЕНЕРАЛНИОТ ДИРЕКТОР НА ЗАПОРОЖЈЕ, по најновата драма во нуклеарната централа

МААЕ БАРА ОДГОВОРИ ОД РУСИЈА ЗА ГЕНЕРАЛНИОТ ДИРЕКТОР НА ЗАПОРОЖЈЕ, по најновата драма во нуклеарната централа

Меган и Хари се борат да го стопираат емитувањето на документарниот филм: Не сакаат светот да слушне што кажале

Меган и Хари се борат да го стопираат емитувањето на документарниот филм: Не сакаат светот да слушне што кажале

Тинејџерка почина од самоповредување - истрагата откри дека страдала од „негативни ефекти од онлајн содржини“

Тинејџерка почина од самоповредување - истрагата откри дека страдала од „негативни ефекти од онлајн содржини“

КРЕМЉ ЗА ЕКСПЛОЗИИТЕ НА СЕВЕРНИОТ ТЕК: Саботажата на гасоводот ја извршиле англосаксонците

КРЕМЉ ЗА ЕКСПЛОЗИИТЕ НА СЕВЕРНИОТ ТЕК: Саботажата на гасоводот ја извршиле англосаксонците

УАПСЕН ПОЗНАТ ФУДБАЛЕР! Хаос во Иран – им даде поддршка на демонстрантите, па му беше одземена слободата!

УАПСЕН ПОЗНАТ ФУДБАЛЕР! Хаос во Иран – им даде поддршка на демонстрантите, па му беше одземена слободата!

СИ-ЕН-ЕН: РУСИЈА СЕГА КОНТРОЛИРА ПОМАЛКУ ТЕРИТОРИЈА ОД ПОЧЕТОКОТ, Пресвртни точки во инвазијата на Украина

СИ-ЕН-ЕН: РУСИЈА СЕГА КОНТРОЛИРА ПОМАЛКУ ТЕРИТОРИЈА ОД ПОЧЕТОКОТ, Пресвртни точки во инвазијата на Украина

ММФ: НАЈГОЛЕМА КРИЗА СО ХРАНА ОД 2008, Конфликтот во Украина ги наруши цените на прехрамбените производи и енергија

ММФ: НАЈГОЛЕМА КРИЗА СО ХРАНА ОД 2008, Конфликтот во Украина ги наруши цените на прехрамбените производи и енергија