17 Август, 2018
0.3198
    ADIN 558    0%     ALK 8000    -0.61%     GRNT 804.85    -1.93%     INBR 5000    0%     KMB 5193.27    -0.13%     MKSD 204    -2.86%     MPT 45000    0%     MTUR 4650.27    -1.06%     POPK 20    0%     PPIV 45008    -3%     RMDEN17 96.1    0%     RZIT 28    0%     RZTK 511    10.37%     RZUG 10    0%     STB 1030.34    2.59%     STBP 1030.75    0.07%     STIL 133    0.76%     TKVS 5007    0.57%     TNB 14195    0.71%     TTK 1147    -0.52%     UNI 2399    -0.04%     ZILU 247.97    8.28%

Шведска беше позната како земја на благосостојба, како гранитите од ЈНА почнаа да и прават сериозни проблеми?

Објавено во: Свет 21 Април, 2018

Шведска во цел свет е позната по својата поп и рок музика, брендот ИКЕА, но сепак е најпозната по високиот стандард и благосостојба . Таа меѓутоа, се почесто се поврзува со се поголем број регрути на Исламска држава, вооружени напади и криминални пресметки. Она што е најневообичаено е фактот дека во последно време се повеќе луѓе страдаат од рачни гранати.

Во период од две недели претходно оваа година во земјата се случиле дури пет експлозии. Тоа воопшто не е невообичаено, Швеѓаните навикнале на насловни страни полни тешки злосторства, застрашување на сведоци и егзекуција меѓу криминалните групи. Во земја која долго е позната по својата безбедност, гласачите наведуваат„закон и ред“ како најважно прашање при општите избори во септември.

Меѓутоа, темата на криминал е чувствителна, а јавни дебати за овој проблем во скандинавското друштво ги ограничуваат табуа.

Убиства поврзани со банди, кои повеќето се поврзани за лица кои во таа земја дошле од други држави, се во голем пораст. Пораснале за 4 отсто од 1990 година на 40 отсто, покажале податоци од лани.

Пукање и експлозии на рачни бомби станало секојдневие.

Така Шведска од земја со мала стапка на насилство стана прва земја со насилство кое е доста поголемо од просекот на земјите во Западна Европа, пишува Њујорк тајмс.

Посебно голем проблем создаваат рачните гранати. Нив ги користат криминланите банди во меѓусебни пресметки или напад на полиција, На тој начин, меѓутоа, страдаат и невини. Еден од примерите е велосипедист кој загинал кога нашол рачна бомба на улица во Јужен Стокхолм.

Бројот на експлозии предизвикани од рачни гранати се зголемил во Шведска во последните години. Бил помал од пет во 2014, но барем 20 во 2017 а дополнителни 39 гранати полицијата запленила.

Воглавно се работи за рачни гранати М-75. Тие се изработени во голем број на ЈНА, а потоа ги заплениле паравоените формации во текот на граѓанската војна во 90-тите години на 20 минатиот век. Тие гранати содржат пластични експлозиви и 3000 челични кугли, згодни за напади на непријатели во ровови и бункери.

Можеби ќе ве интересира

Земјотрес ја стресе Италија

Земјотрес ја стресе Италија

Koлку луѓе исчезнаа по уривањето на мостот во Џенова?

Koлку луѓе исчезнаа по уривањето на мостот во Џенова?

Беше најсиромашен претседател на светот, а сега се откажа и од пензија

Беше најсиромашен претседател на светот, а сега се откажа и од пензија

Го поканила Путин на свадба, сега од неа се бара оставка

Го поканила Путин на свадба, сега од неа се бара оставка

(ФОТО) ТРАГИЧНИ СУДБИНИ НА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЏЕНОВА: Мирко загинал патувајќи на првиот работен ден

(ФОТО) ТРАГИЧНИ СУДБИНИ НА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЏЕНОВА: Мирко загинал патувајќи на првиот работен ден

На 76 години почина Арета Френклин

На 76 години почина Арета Френклин

Момче и девојка тргнале на одмор, но завршија под мостот кој се урна во Џенова

Момче и девојка тргнале на одмор, но завршија под мостот кој се урна во Џенова

(ВИДЕО) ВАКВА ПОПЛАВА НЕМАЛО ЕДЕН ВЕК: Загинаа над 80 луѓе

(ВИДЕО) ВАКВА ПОПЛАВА НЕМАЛО ЕДЕН ВЕК: Загинаа над 80 луѓе

„ПРЕД ОЧИТЕ МИ Е САМО ЕДНА СЛИКА“: Исповед на фудбалерот кој паѓал заедно со мостот во Џенова

„ПРЕД ОЧИТЕ МИ Е САМО ЕДНА СЛИКА“: Исповед на фудбалерот кој паѓал заедно со мостот во Џенова