27 Мај, 2018
0.6319
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Шведска беше позната како земја на благосостојба, како гранитите од ЈНА почнаа да и прават сериозни проблеми?

Објавено во: Свет 21 Април, 2018

Шведска во цел свет е позната по својата поп и рок музика, брендот ИКЕА, но сепак е најпозната по високиот стандард и благосостојба . Таа меѓутоа, се почесто се поврзува со се поголем број регрути на Исламска држава, вооружени напади и криминални пресметки. Она што е најневообичаено е фактот дека во последно време се повеќе луѓе страдаат од рачни гранати.

Во период од две недели претходно оваа година во земјата се случиле дури пет експлозии. Тоа воопшто не е невообичаено, Швеѓаните навикнале на насловни страни полни тешки злосторства, застрашување на сведоци и егзекуција меѓу криминалните групи. Во земја која долго е позната по својата безбедност, гласачите наведуваат„закон и ред“ како најважно прашање при општите избори во септември.

Меѓутоа, темата на криминал е чувствителна, а јавни дебати за овој проблем во скандинавското друштво ги ограничуваат табуа.

Убиства поврзани со банди, кои повеќето се поврзани за лица кои во таа земја дошле од други држави, се во голем пораст. Пораснале за 4 отсто од 1990 година на 40 отсто, покажале податоци од лани.

Пукање и експлозии на рачни бомби станало секојдневие.

Така Шведска од земја со мала стапка на насилство стана прва земја со насилство кое е доста поголемо од просекот на земјите во Западна Европа, пишува Њујорк тајмс.

Посебно голем проблем создаваат рачните гранати. Нив ги користат криминланите банди во меѓусебни пресметки или напад на полиција, На тој начин, меѓутоа, страдаат и невини. Еден од примерите е велосипедист кој загинал кога нашол рачна бомба на улица во Јужен Стокхолм.

Бројот на експлозии предизвикани од рачни гранати се зголемил во Шведска во последните години. Бил помал од пет во 2014, но барем 20 во 2017 а дополнителни 39 гранати полицијата запленила.

Воглавно се работи за рачни гранати М-75. Тие се изработени во голем број на ЈНА, а потоа ги заплениле паравоените формации во текот на граѓанската војна во 90-тите години на 20 минатиот век. Тие гранати содржат пластични експлозиви и 3000 челични кугли, згодни за напади на непријатели во ровови и бункери.

Можеби ќе ве интересира

Цели 35 години ограбувал банки, дури сега го уапсиле

Цели 35 години ограбувал банки, дури сега го уапсиле

Дојава за бомба го затвори метрото во Киев

Дојава за бомба го затвори метрото во Киев

КОЈ МОЖЕ ДА МУ СЕ СЕТИ НА ТРАМП: Повторно спомнува средба со Ким Џонг-ун

КОЈ МОЖЕ ДА МУ СЕ СЕТИ НА ТРАМП: Повторно спомнува средба со Ким Џонг-ун

(ВИДЕО) УЖАС НА БРЕГОВИТЕ НА САД: Нова бура се приближува преку Мекиканскиот залив и може да стане опасен ураган

(ВИДЕО) УЖАС НА БРЕГОВИТЕ НА САД: Нова бура се приближува преку Мекиканскиот залив и може да стане опасен ураган

(ВИДЕО) ПЕКОЛ БЕЗ КРАЈ: Нова ерупција на вулканот во Хаваи исфрлила пепел висок 10 000 метри

(ВИДЕО) ПЕКОЛ БЕЗ КРАЈ: Нова ерупција на вулканот во Хаваи исфрлила пепел висок 10 000 метри

ИРЦИТЕ ЈА ПОДДРЖАА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈАТА НА АБОРТУСОТ: 62 отсто гласаа „ЗА“ измени на законот

ИРЦИТЕ ЈА ПОДДРЖАА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈАТА НА АБОРТУСОТ: 62 отсто гласаа „ЗА“ измени на законот

Вербшоу: Македонија е следна мета на Русија

Вербшоу: Македонија е следна мета на Русија

(ВИДЕО) Еве како е уништен полигонот за нуклеарно тестирање

(ВИДЕО) Еве како е уништен полигонот за нуклеарно тестирање

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус