18 Јануари, 2020
0.0167

Шведска нема да го гони Асанж за силување

Објавено во: Свет 19 Ноември, 2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, нема да биде гонет од Шведска поради наводно силување и барањето за екстрадиција во оваа скандинавска земја повеќе нема да важи.

Вака одлучи шведското обвинителство, кое ја прекина истрагата која беше отворена откако најпознатиот светски „свиркач“ започна да ги објавува документите и видеата извлечени од Пентагон.

Асанж се уште ги негира сите обвинувања откако пред седум години му беше одобрено прибежиште во амбасадата на Еквадор во Лондон.

Годинава беше протеран од амбасадата а веднаш потоа и осуден на 50 недели затвор затоа што ти прекршил условите пропишани со кауцијата во 2012.

Во моментов се наоѓа во притвор во Лондон, а се соочува и со обвиненија во САД за објавување тајни документи.


Можеби ќе ве интересира

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи

Силни земјотреси погодија две земји во светот

Силни земјотреси погодија две земји во светот

Со него сакаат да одат на месечината 20 илјади жени - јапонскиот милијардер Маезава пред тежок избор

Со него сакаат да одат на месечината 20 илјади жени - јапонскиот милијардер Маезава пред тежок избор

Ова видео го отсликува ужасот во Австралија: Се возите додека околу вас беснеат пожари

Ова видео го отсликува ужасот во Австралија: Се возите додека околу вас беснеат пожари

ПОНИЖУВАЧКИ КРАЈ ЗА МЕДВЕДЕВ: Подемот и падот на човекот кој не избега од сенка на Путин

ПОНИЖУВАЧКИ КРАЈ ЗА МЕДВЕДЕВ: Подемот и падот на човекот кој не избега од сенка на Путин

Стартуваше процесот за импичмент на Трамп

Стартуваше процесот за импичмент на Трамп

Супер пиштолот од телохранителите на Путин ги пробива панцирите

Супер пиштолот од телохранителите на Путин ги пробива панцирите

РАНГ ЛИСТА: Ова се земјите каде е најдобро да растете деца

РАНГ ЛИСТА: Ова се земјите каде е најдобро да растете деца