24 Јуни, 2018
0.3545
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Синот на Трамп фатен во директна врска со Викиликс

Објавено во: Свет 14 Ноември, 2017

Доналд Трамп Јуниор, најстариот син на американскиот претседател Трамп, во најновиот дел од истрагата за руско влијание на последните избори е утврдено дека имал директна врска со претставници на Викиликс со цел преку оваа веб платофрма да се објавата материјали за Хилари Клинтон од Демократската партија и на тој начин да и се наштети пред гласачите. 

Трамп Јуниор со хакерите од Викиликс предводени од Џулијан Асанж комуницирал со пораки на Твитер што и баш не е паметно негова страна. Копии од пораките кои доаѓаат најверојатно од блиски соработници на Доналд Трамп се доставени до конгресната комисија која ја води истрагата за руската поврзаност на претседателот Трамп и неговата кампања. 

Комуникацијата се одвивала десетина дена пред самите избори и претставници на Викиликс на малиот Трамп му испратиле веб линк со содржини кои водат директно да хакираните мејлови на Џон Подеста, шефот на изборен штаб на Хилари Клинтон, а потоа и на самата Клинтон од приватниот сервер каде испраќала службени пораки. Тоа доведе ФБИ да најави дека започнува истрага против Клинтон на неколку дена до изборите кои таа од сигурен победник ги заврши како изненаден губитник.

Џулијан Асанж ги обвини американските мејнстрим медиуми дека ја извртуваат приказната да звучи како позади се ова да има игра на руските тајни служби, односно дека Трамп и неговиот тим извршиле предаство на американските интереси и дека Викиликс е алатка на руското разузнавање, што според него е голема фантазија. Самиот Асанж вршеше притисок врз Трамп да ги објави даночните пријави што секако се уште не е сторено. 

Џуниор исто така е осомничен дека одржал состанок со руска државјанка поврзана со Кремљ на која присуствувал Пол Манафорт екс менаџерот на кампањата на Трамп кој сега е во домашен притвор, потоа Џереџ Кушнер зетот на Трамп и уште најмалку тројца членови на кампањата со цел да добијат информации и документи против Хилари Клинтон.

Х.С.


Можеби ќе ве интересира

Шверцувале марихуана и кокаин во реплики на трофејот од Светското првенство во фудбал

Шверцувале марихуана и кокаин во реплики на трофејот од Светското првенство во фудбал

ИМААТ ДОБРА ПРИЧИНА: Исклучија интернет во цела земја

ИМААТ ДОБРА ПРИЧИНА: Исклучија интернет во цела земја

Мајк Помпео работи на последната пречка Македонија да добие датум за преговори

Мајк Помпео работи на последната пречка Македонија да добие датум за преговори

Голем анти-Брегзит протест во Лондон

Голем анти-Брегзит протест во Лондон

Саудиска Арабија ќе се одвои физички од Катар

Саудиска Арабија ќе се одвои физички од Катар

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО: Паѓаше дожд од драгоцени камења

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО: Паѓаше дожд од драгоцени камења

Сериозен процент Германци сакаат Меркел да поднесе оставка

Сериозен процент Германци сакаат Меркел да поднесе оставка

Стебла канабис најдени во парламент

Стебла канабис најдени во парламент

Невреме уби заменик градоначалник

Невреме уби заменик градоначалник