05 Декември, 2019
0.0196

СИТЕ ЧЕКААТ ДА ВИДАТ НА КОЈ МУ ПАДНАА ФУНКЦИИТЕ: Урсула го има тимот со нови европски комесари

Објавено во: Свет 09 Септември, 2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен , која во ноември ќе го преземе водството над извршната власт во Брисел, го составила тимот од комесари кои ќе ги извршуваат најзначајните функции во таа институција во наредните пет години.

Се знае дека на листата која таа ја предлага е поранешниот италијански премиер Паоло Џентилони, на пример, но други имиња засега не се откриваат.

Фон дер Лејен, која ќе го замени Жан Клод Јункер, скоро да постигна совршена родна рамноправност во идната ЕК, во која ќе има 14 мажи и 13 жени.

Велика Британија која би требало да ја напушти ЕУ на 31 октомври, не одредила свој кандидат.

Од Комисијата е најавено дека Фон дер Лејен ќе соопшти детали кој ќе биде во Комисијата која во наредните пет години ќе предлага закони и ќе го следи нивните спроведување во европскиот блок.

Нејзиниот тим мора прво да добие одобрение од Европскиот парламент.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

Ја нарече Грета луда и опасна

Ја нарече Грета луда и опасна

Изградил лажен граничен премин за да шверцува мигранти

Изградил лажен граничен премин за да шверцува мигранти

ДОБИ ХУМАНА ФУНКЦИЈА - Федерика Могерини во тимот на Гутереш

ДОБИ ХУМАНА ФУНКЦИЈА - Федерика Могерини во тимот на Гутереш

НОВ МА Е НАЈБОГАТ КИНЕЗ: Сонародникот на Џек го стигна основачот на Алибаба

НОВ МА Е НАЈБОГАТ КИНЕЗ: Сонародникот на Џек го стигна основачот на Алибаба

ТРУДО И ЏОНСОН СЕ ПРАВДААТ: Од каде идејата дека го исмевавме трамп?-Глупости!

ТРУДО И ЏОНСОН СЕ ПРАВДААТ: Од каде идејата дека го исмевавме трамп?-Глупости!

Заев е „реален оптимист“, но што вели Макрон за проширувањето?

Заев е „реален оптимист“, но што вели Макрон за проширувањето?

(ФОТО) ПРИКАЗНА ОД СИЕРА ЛЕОНЕ: Сиромашно момче од ѓубре направило бизнис

(ФОТО) ПРИКАЗНА ОД СИЕРА ЛЕОНЕ: Сиромашно момче од ѓубре направило бизнис

АНКЕТА ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ: Германците не ги сакаат Американците, туку Русите

АНКЕТА ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ: Германците не ги сакаат Американците, туку Русите