20 Август, 2018
0.5587
    FERS 58000    -2.52%     OKTA 4211    -0.1%     SBT 2000    0%     STB 1035    0.34%     STIL 135    2.88%     TEL 277    -0.14%     TNB 14100    -0.21%     TPLF 1216    -0.33%     UNI 2360    -1.67%

СКАПО ЗАДОВОЛСТВО: Колку платил за кафе во Венеција?

Објавено во: Финансии 08 Август, 2018

Човек кој пиел кафе во Венеција, се изненадил кога добил сметка од 43 евра (38 фунти) за две кафиња и две шишиња вода и ова предизвика реакции на социјалните мрежи, пишува британски Телеграф

Хуан Карлос Бустаменте, 62-годишен политички активист кој живее во Италија, ја споделил фотографијата од неговата сметка од Кафе Лавена на познатиот  плоштад Свети Марко на Фејсбук минатата недела. Таа е споделена скоро 10.000 пати и го привлече вниманието на медиумите во светот.


Високата сметка е резултат на доплатата која познатото кафуле ја наплаќа на гостите, затоа што седеле надвор на најсончевиот агол на плоштадот, спроти екстравагантната фасада на базиликата Свети Марко, каде што можат да ги слушаат оркестарите што таму настапуваат. 

Портпаролот на кафулето истакна дека оваа дополнителна такса е наведена на менито, а кафето во барот внатре чини  1.25 евра. 

Бустаменте кој е по потекло од Чиле, напиша на Фејсбук: „Не знам што мислите, но 43 евра за две кафиња и две шишиња вода!" 

Многу луѓе беа на негова страна и го поддржаа. 

Можеби ќе ве интересира

За седум месеци поврат на ДДВ од 206 милиони евра

За седум месеци поврат на ДДВ од 206 милиони евра

КРАЈ НА ЕКОНОМСКАТА КРИЗА ВО ГРЦИЈА: Завршува програмата за финансиска поддршка

КРАЈ НА ЕКОНОМСКАТА КРИЗА ВО ГРЦИЈА: Завршува програмата за финансиска поддршка

Станале мултимилионери продавајќи маички на улица: Она што им го кажала мајка им ги направило успешни!

Станале мултимилионери продавајќи маички на улица: Она што им го кажала мајка им ги направило успешни!

Сет закони од Министерство за финансии со директни поволности за граѓаните и фирмите

Сет закони од Министерство за финансии со директни поволности за граѓаните и фирмите

БАЛКАНЕЦ ВО ГЕРМАНИЈА: Прв пат се почувствував како човек кога стигнав таму

БАЛКАНЕЦ ВО ГЕРМАНИЈА: Прв пат се почувствував како човек кога стигнав таму

2 милиони евра грант за набавка на фотоволтаични системи за 35 општини

2 милиони евра грант за набавка на фотоволтаични системи за 35 општини

Сопственикот на Корона вложи 4 милијарди долари во марихуана

Сопственикот на Корона вложи 4 милијарди долари во марихуана

ПОЗНАТ БРЕНД НУДИ РАБОТА: Патувајте по светот и не грижете се за трошоците

ПОЗНАТ БРЕНД НУДИ РАБОТА: Патувајте по светот и не грижете се за трошоците

Oва се компании кои не бараат факултетска диплома

Oва се компании кои не бараат факултетска диплома