15 Октомври, 2018
0.3884
    ALK 7932.53    -0.84%     AUMK 1700    -5.82%     CEVI 1000    0%     FERS 60000    0%     GRNT 791    -1.12%     KJUBI 1460    -2.99%     KMB 4997.73    -0.37%     MPT 45296.92    -2.59%     OHB 6283.55    -1.05%     OKTA 4506.4    2.42%     RMDEN13 97.2    0.21%     RMDEN16 96    -0.31%     RZLV 60    1.69%     SBT 2250    -2.64%     SIL 70    0%     STB 1093.06    -0.63%     STBP 1080    -10%     TEL 280    0%     TKVS 4950    -7.48%     TTK 1120.81    -2.63%     USJE 23000    -0.37%

СКАПО ЗАДОВОЛСТВО: Колку платил за кафе во Венеција?

Објавено во: Финансии 08 Август, 2018

Човек кој пиел кафе во Венеција, се изненадил кога добил сметка од 43 евра (38 фунти) за две кафиња и две шишиња вода и ова предизвика реакции на социјалните мрежи, пишува британски Телеграф

Хуан Карлос Бустаменте, 62-годишен политички активист кој живее во Италија, ја споделил фотографијата од неговата сметка од Кафе Лавена на познатиот  плоштад Свети Марко на Фејсбук минатата недела. Таа е споделена скоро 10.000 пати и го привлече вниманието на медиумите во светот.


Високата сметка е резултат на доплатата која познатото кафуле ја наплаќа на гостите, затоа што седеле надвор на најсончевиот агол на плоштадот, спроти екстравагантната фасада на базиликата Свети Марко, каде што можат да ги слушаат оркестарите што таму настапуваат. 

Портпаролот на кафулето истакна дека оваа дополнителна такса е наведена на менито, а кафето во барот внатре чини  1.25 евра. 

Бустаменте кој е по потекло од Чиле, напиша на Фејсбук: „Не знам што мислите, но 43 евра за две кафиња и две шишиња вода!" 

Многу луѓе беа на негова страна и го поддржаа. 

Можеби ќе ве интересира

ШТО СЕ СЛУЧИ: Надминат годишниот рекорд на берзата на цел квартал до крајот

ШТО СЕ СЛУЧИ: Надминат годишниот рекорд на берзата на цел квартал до крајот

Словенија ем со дивиденда, ем пари од продажба на НЛБ

Словенија ем со дивиденда, ем пари од продажба на НЛБ

НЛБ банка понудена на продажба до крајот на годината

НЛБ банка понудена на продажба до крајот на годината

КОЈ ПРЕПОРАЧА ДОБАР РАБОТНИК ДОБИВА 1300 ЕВРА ВО КЕШ: Хрватска фирма во потрага по работници

КОЈ ПРЕПОРАЧА ДОБАР РАБОТНИК ДОБИВА 1300 ЕВРА ВО КЕШ: Хрватска фирма во потрага по работници

РЕБАЛАНС: Повеќе пари за општините, капиталните трошоци одат надолу

РЕБАЛАНС: Повеќе пари за општините, капиталните трошоци одат надолу

Нема да има гонење за Груевски, Георгиевски и Ѓорчев за „Македонски пошти“.

Нема да има гонење за Груевски, Георгиевски и Ѓорчев за „Македонски пошти“.

НОВ СЛУЧАЈ НА СЈО: Три лица приведени за „Поштенска банка“

НОВ СЛУЧАЈ НА СЈО: Три лица приведени за „Поштенска банка“

Македонија влезе во Топ-1о земји со најмал ризик за перење пари

Македонија влезе во Топ-1о земји со најмал ризик за перење пари

Светска банка ќе и стави на располагање околу 400 милиони евра на Македонија

Светска банка ќе и стави на располагање околу 400 милиони евра на Македонија