22 Април, 2019
0.0297

Словачка ја почитува политичката зрелост на Скопје

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2019

Министерството за надворешни работи и европски прашања на Словачка го честиташе усвојувањето на измените кои се однесуваат на преименување на земјата во Република Северна Македонија.

Словачка порача дека ја почитува политичката зрелост на Скопје и силниот интерес на земјата да ја искористи можноста за решавањето на 27-годишниот спор за името, се наведува во соопштението.

„Одлуката на македонското Собрание ќе има позитивно влијание на билатералните односи и ќе донесе корист во целиот регион во југоисточна Европа“, информираше словачкото министерство, пренесе ТАСР.

Министерството заклучува дека решението го отворило патот на Скопје да го забрза процесот во приклучувањето на Северноатлантската алијанса.

Словачка верува дека и грчкиот парламент ќе го ратификува преспанскиот договор, инаку договорот не би бил валиден, наведе словачката агенција.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи

Од серија до реална фотелја: Комичарот Зеленски е нов претседател на Украина

Од серија до реална фотелја: Комичарот Зеленски е нов претседател на Украина

Има приведени лица за нападите во Шри Ланка

Има приведени лица за нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО) Кој стои зад „крвавиот“ Велигден во Шри Ланка

(ВИДЕО) Кој стои зад „крвавиот“ Велигден во Шри Ланка

Овие земји се „магнет дестинација“ за богатите: каде емигрираат оние со милиони на сметка

Овие земји се „магнет дестинација“ за богатите: каде емигрираат оние со милиони на сметка

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Мртвите во Шри Ланка не може да се избројат, ужасни сцени на сите страни

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Мртвите во Шри Ланка не може да се избројат, ужасни сцени на сите страни

Гигантот Тесла ќе штеди: Отпушта четири директори

Гигантот Тесла ќе штеди: Отпушта четири директори

БАНКИТЕ ТРУПААТ ОД НЕГО: Цената на златото ќе достигне 1.400 долари до крајот на годината

БАНКИТЕ ТРУПААТ ОД НЕГО: Цената на златото ќе достигне 1.400 долари до крајот на годината