19 Февруари, 2019
0.3035
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Словачка ја почитува политичката зрелост на Скопје

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2019

Министерството за надворешни работи и европски прашања на Словачка го честиташе усвојувањето на измените кои се однесуваат на преименување на земјата во Република Северна Македонија.

Словачка порача дека ја почитува политичката зрелост на Скопје и силниот интерес на земјата да ја искористи можноста за решавањето на 27-годишниот спор за името, се наведува во соопштението.

„Одлуката на македонското Собрание ќе има позитивно влијание на билатералните односи и ќе донесе корист во целиот регион во југоисточна Европа“, информираше словачкото министерство, пренесе ТАСР.

Министерството заклучува дека решението го отворило патот на Скопје да го забрза процесот во приклучувањето на Северноатлантската алијанса.

Словачка верува дека и грчкиот парламент ќе го ратификува преспанскиот договор, инаку договорот не би бил валиден, наведе словачката агенција.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен