18 Април, 2021
0.0216

СО ЧАСОВИ ЧЕКАА ЗА ДА СЕ ЗАПИШАТ ВО КНИГАТА НА ЖАЛОСТ - последни зборови за починатиот градоначалник на Загреб

Објавено во: Балкан 01 Март, 2021

Вчера беше отворена книга на жалост за починатиот градоначалник на Загреб Милан Бандиќ, во седиштето на град Загреб, а денес има редици од луѓе кои сакаат да се запишат во неа, пишува Индекс.хр.

Според новинарката на N1, Катарина Бречиќ, луѓето што сакаат да се запишат во книгата на жалост поради големата толпа мора да чекаат два часа.

Досега се пријавија многу политичари и дипломати за запишување.

Пемиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ ја потпиша книгата на жалост по повод смртта на Милан Бандиќ.

„По повод смртта на Милан Бандиќ, долгогодишниот градоначалник на Загреб, упатувам искрено сочувство до неговото семејство и соработниците“, напиша Пленковиќ.

„Граѓаните на Загреб му дадоа доверба на Милан Бандиќ да биде градоначалник шест пати, а по две децении работа тој остави зад себе бројни проекти кои придонесоа за развојот на Загреб и неговата препознатливост.

Во изминатите пет години, како премиер, соработував со градоначалникот и го поддржувавме развојот на хрватската престолнина“, пишува Пленковиќ.

„Градоначалникот Бандиќ, како човек и политичар, се одликуваше со неисцрпна работна енергија и ентузијазам. Тој ќе остане запаметен по неговите напори да направи добро за луѓето од Загреб, но и за многу други хрватски региони", напиша Пленковиќ.

Извор и фото: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Рама: Документот со промена на граници постои

Рама: Документот со промена на граници постои

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци