18 Јули, 2018
0.3633
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

Срби уапсени, па ослободени во Гњилане

Објавено во: Балкан 10 Јули, 2018

Косовската полиција ги ослободи петте  Срби коишто утрото беа уапсени во Гњилане под сомнение дека сториле дело против безбедноста на Косово. 

Србите се пуштени на слобода по дадените изјави во полицијата. Веста за КТВ ја потврди и јавниот обвинител на Гнилане, Јетош Малоку. Истиот извор наведува дека ослободувањето дојде по острата реакција на Белград, кој се закани дека ако Србите што се уапсени во Косово не бидат ослободени, тогаш Србија веднаш ќе ги прекине преговорите со Косово.

Весникот „Зери“ информира дека директорот за Косово при српската влада, Марко Ѓуриќ, ја пренел заканата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека ако веднаш не се ослободат уапсените, се прекинуваат долгорочно преговорите на Белград со Приштина.

„Експрес“ пренесува дека Специјалните полициски сили на Косово ја реализирале акцијата во селото Горно Куфце кај Гњилане во моментот кога со неколку Срби бил и припадникот на срспката војска Ненад Стојановиќ, кој правел обиди Србите во Безбадносните сили на Косово да го напуштат БСК.

Можеби ќе ве интересира

Што ќе се случи со грчките компании кои го имаат терминот „Македонија“?

Што ќе се случи со грчките компании кои го имаат терминот „Македонија“?

ГРЧКО МНР: Изјавите на Захарова се карактеристичен пример на непочитување на трета земја

ГРЧКО МНР: Изјавите на Захарова се карактеристичен пример на непочитување на трета земја

Се стресоа три држави во регионот

Се стресоа три држави во регионот

Мицотaкис се буни: На Скопјаните им дадоа НАТО пасош

Мицотaкис се буни: На Скопјаните им дадоа НАТО пасош

(ВИДЕО) Турчин на „Сакам да бидам Милионер“ доби прашање кое е новото име на Македонија

(ВИДЕО) Турчин на „Сакам да бидам Милионер“ доби прашање кое е новото име на Македонија

(ВИДЕО) Славеше за успехот на Хрватите и пукаше со зоља

(ВИДЕО) Славеше за успехот на Хрватите и пукаше со зоља

Ја прегазил сопругата бидејќи не го пуштала да оди на прославата во Загреб

Ја прегазил сопругата бидејќи не го пуштала да оди на прославата во Загреб

Колинда исмеана во дел од странските медиуми - ја нарекоа Алкохолинда

Колинда исмеана во дел од странските медиуми - ја нарекоа Алкохолинда

СИЛНО СЕ СТРЕСЕ ТИРАНА: Повеќе потреси регистрирани во Албанија

СИЛНО СЕ СТРЕСЕ ТИРАНА: Повеќе потреси регистрирани во Албанија