21 Февруари, 2019
0.2365
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

Срби уапсени, па ослободени во Гњилане

Објавено во: Балкан 10 Јули, 2018

Косовската полиција ги ослободи петте  Срби коишто утрото беа уапсени во Гњилане под сомнение дека сториле дело против безбедноста на Косово. 

Србите се пуштени на слобода по дадените изјави во полицијата. Веста за КТВ ја потврди и јавниот обвинител на Гнилане, Јетош Малоку. Истиот извор наведува дека ослободувањето дојде по острата реакција на Белград, кој се закани дека ако Србите што се уапсени во Косово не бидат ослободени, тогаш Србија веднаш ќе ги прекине преговорите со Косово.

Весникот „Зери“ информира дека директорот за Косово при српската влада, Марко Ѓуриќ, ја пренел заканата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека ако веднаш не се ослободат уапсените, се прекинуваат долгорочно преговорите на Белград со Приштина.

„Експрес“ пренесува дека Специјалните полициски сили на Косово ја реализирале акцијата во селото Горно Куфце кај Гњилане во моментот кога со неколку Срби бил и припадникот на срспката војска Ненад Стојановиќ, кој правел обиди Србите во Безбадносните сили на Косово да го напуштат БСК.

Можеби ќе ве интересира

Се породи партнерката на српската премиерка, Србија не признава истополови бракови

Се породи партнерката на српската премиерка, Србија не признава истополови бракови

Симнат пратеничкиот имунитет на Барбарусис, кој повика Ципрас да биде уапсен поради Преспанскиот договор

Симнат пратеничкиот имунитет на Барбарусис, кој повика Ципрас да биде уапсен поради Преспанскиот договор

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет