27 Октомври, 2021
0.0208

СРПСКИ БИОЛОГ: Ова е петти коронавирус, првите четири кружат веќе со векови - еве зошто луѓето не треба да размислуваат дали да се вакцинираат

Објавено во: Балкан 23 Септември, 2021

Кога и како ќе се вратиме во нормала, зошто половина од населението не сака да се вакцинира, и кои се прашањата што ги мачат оние што се уште размислуваат дали да се вакцинираат? Блиц.рс побарал одговори од невробиологот и молекуларен биолог, д -р Милош Бабиќ, кој објаснува за овој медиум како ќе изгледа како излезот од пандемијата и зошто треба да се „избере“ вакцина, а не вирус.

„Методологијата за враќање во нормала отсекогаш била и останува иста, стекнување колективен имунитет. Без разлика дали ќе се вакцинираме или ќе го добиеме вирусот, отпорот што го добиваме порано или подоцна ќе падне - но не и на нула. Потоа ќе ја примиме следната вакцина, или ќе се заразиме со некој следен вид, секој пат кога ќе го надградуваме и шириме отпорот уште малку. Чекор по чекор, ќе дојдеме до точка каде што имаме доволно широк, доволно разноврсен и доволно силен имунитет кон овој нов напаѓач. Во тој момент, овој нов вирус ќе им се придружи на претходните и ќе стане за нас едноставно петтата ставка на листата на човечки коронавируси кои главно предизвикуваат настинки“, објаснува д -р Милош Бабиќ за Блиц.рс.

Како што истакнува овој научник, сите ние во детството гои прележавме овие вируси, различни соеви на секој од четирите различни видови. Најчесто имавме кашлица, треска и слични симптоми и генерално тоа го нарекувавме „настинка“.

„Не секогаш, но секоја година има деца кои умираат од коронавирусни инфекции, а особено се ранливи бебињата. Но, во огромното мнозинство случаи, флексибилниот и силен имунолошки систем на детето ги пробива ваквите повторни инфекции и на крајот создава моќен повеќеслоен отпор. Кога ќе пораснеме, тој имунитет останува кај нас до старост. Кога, како возрасни, повторно ќе се сретнеме со некој сој од тие стари коронавируси, нашиот детски имунитет обично или веднаш ја уништува инфекцијата или ја сведува на обична настинка. Сега имаме ситуација кога се појави сосема нов тип на вирус, што нашиот имунолошки систем никогаш не го видел“, објаснува д -р Бабиќ.

Како што понатаму истакнува, да бевме деца, ова немаше да биде таков проблем - иако овој вирус е поопасен за младите од претходниот (поради микротромбоза и силни ефекти врз воспалителните системи), но речиси сите деца сепоак го прележуваат само како настинка.

„Откако ќе бидат изложени на разни видови (или вакцинирани), децата ќе изградат ист силен отпор како и против старите коронавируси, на кои ќе можат да се потпрат до крајот на животот. Но, ние не сме сите деца, и тоа е суштината на проблемот. За овој нов вирус, го немаме тој стар отпор од детството, и колку сме постари, толку повеќе вирусот ни се заканува. Мораме некако со овој наш возрасен и помалку флексибилен имунолошки систем да развиеме ист широк отпор како што веќе имаме на тие четири стари коронавируси“, вели д -р Бабиќ.

„Единствениот избор што го имаме е дали во тоа изложување ќе влеземе со одредено ниво на заштита (преку вакцинација), или ќе одиме без заштита, односнмо да ги фрлиме коцките и да се надеваме дека ќе излеземе живи и без долгорочни последици. Но, ова е тема на многу конфузија, и можеби е време да се даде пошироко и потемелно објаснување за тоа што всушност значи. Коронавирусите не се нова работа. На секои неколку века, избива нов коронавирус и предизвикува пандемија. На пример, еден од главните се случи кон крајот на 19 век, предизвикан од коронавирус од глодари, кој прво ги инфицираше кравите, а потоа се пренесе на луѓето. И тој вирус се уште циркулира низ целиот свет, заедно со уште три вида што се пренеле на луѓето во текот на претходните векови и милениуми“, објаснува д -р Милош Бабиќ за Блиц.рс.

Иако е зборувано на оваа тема многу пати, половина од населението во Србија се уште не е вакцинирано. И покрај апелите на лекарите, ситуацијата е јасна, останатите или не ја сакаат вакцината или се уште размислуваат.

Веќе е кажано многу на оваа тема, и нема смисла да се повторува. Досега се дадени шест милијарди дози на разни вакцини против ковид, а буквално половина од човештвото е вакцинирано. Кога имате проект на кој работат Американци, Руси, Кинези и Индијци во исто време; кога Евреите и Арапите инвестираат пари и експертиза во исто време - навистина е бесмислено да се бара влакно во јајцето. Тука би дал само два едноставни факти. Прво, ако ве интересира дали вакцината е безбедна, видете кој се вакцинира најмногу. Богатите и развиените земји брзаат кон целосна вакцинација со голема брзина. Исланд, Данска, Шведска, Португалија, Шпанија, Обединетите Арапски Емирати, најбогатите делови на Америка, сите достигнаа 80 проценти. Бројот на вакцинирани во Велика Британија, Канада, Франција, Ирска, Италија, Германија, Јапонија и други развиени земји е близу 70 проценти и продолжува да расте од ден на ден“, вели д -р Бабиќ.

Го водевме целиот свет на почетокот, многу брзо достигнавме 40 проценти, но потоа застанавме таму. Дали знаеме нешто што никој друг на светот не го знае? Или сме масовно „фатени“ на приказни од социјалните мрежи, и сега се означуваме како идна сиромашна бездна во која заразни болести не можат да се контролираат.

Вакцините се лек. Сите лекови имаат голем број на несакани ефекти. Имаат додатоци, витамини, па дури и основна храна. И нормално е да бидете внимателни со вакцините како што треба да бидете внимателни со секој лек. Но, сите тие ризици се бледа сенка во споредба со ризиците од вирусот. Дали се плашите од долгорочните последици од вакцината? Вирусот остава долгорочни последици кои се десетици пати полоши и стотици пати почести. Дали се плашите дека протеинот од вакцината ќе биде токсичен или дека ќе предизвика некои проблеми со плодноста (иако бројот на бремености не е помал во високо вакцинираните земји)? Тогаш треба целосно да се плашите од вирусот што ги произведува истите протеини во телото на многу повисоко ниво, во текот на целиот тек на инфекцијата, и кој ги шири низ телото додека ги гази нашите внатрешни органи“, вели д -р Бабиќ.

Добивањето вирус наместо добивање вакцина е потег намерно да се избере најлошото од сите достапни опции. И таков избор ќе не чини сите нас, колективно, многу скапо. И сега веднаш за време на овој бран, но и во наредните години и децении, вели овој микробиолог.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот