02 Декември, 2022
0.0228

Стојанче Ангелов: Нема прогласување на вонредна состојба, хеликоптерот можеше да се сруши

Објавено во: Македонија 03 Август, 2021

Добивај вести на Viber

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави дека на седницата на Кризниот штаб е донесена одлука да не се прогласува вонредна состојба поради активните пожари на територијата на земјата.

„По разгледување на актуелчната состојба едногласно одлучивме дека нема потреба од прогласување на кризна состојба, но може одлуката за брзо да се промени. Оваа одлука е затоа што претседателот Стево Пендаровски даде наредба за употреба на армијата. Воедно и каналите за меѓународна помош се отворени и добро функционираат“, рече Ангелов.

Тој додаде дека силниот ветар со голема брзина одеднаш синоќа го проширил пожарот во неколку различни правци, а земјата во тој момент имала само еден расположлив хеликоптер.

„Од мене беше побара употреба на хеликоптер од градоначалникот на Кочани, но хеликоптерот веќе беше во функција во Старо Нагоричани. Хеликоптерот делуваше на терен кој е тешко пристапен за цистерните, додека пожарот во Кочани можеше да се контролира од земја. Македонија е земја со ограничени ресурси, ние тоа треба да го сватиме“, рече Ангелов на денешната прес-конференција.

Според директорот на ЦУК, хеликоптерот е лимитиран ресурс за време на летните горештини, бидејќи машината може за кратко време да се прегрее и посадата да загине.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Спасовски: Најавувам интензивни сообраќајни контроли за празниците

Спасовски: Најавувам интензивни сообраќајни контроли за празниците

Ранг листа за интелигенција - каде се Македонците?

Ранг листа за интелигенција - каде се Македонците?

Спасовски вели дека врз основа на шпекулации се прошири вест дека синот на Буши не застанал на полиција

Спасовски вели дека врз основа на шпекулации се прошири вест дека синот на Буши не застанал на полиција

Спасовски објасни зошто не се кандидирал за претседател на СДСМ

Спасовски објасни зошто не се кандидирал за претседател на СДСМ

Адеми вели дека нема да имаме штета ако Бугарите ги внесеме во Уставот

Адеми вели дека нема да имаме штета ако Бугарите ги внесеме во Уставот

Ковачевски: Ние не ја чекавме Данела Арсовска со трубачи

Ковачевски: Ние не ја чекавме Данела Арсовска со трубачи

КОВАЧЕВСКИ ОБЈАВИ РАДОСНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ЖЕНИ, ќе поевтинат хигиенските влошки

КОВАЧЕВСКИ ОБЈАВИ РАДОСНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ЖЕНИ, ќе поевтинат хигиенските влошки

СИНДИКАТОТ ЈА СЛАВИ ОДЛУКАТА НА УСТАВЕН СУД ЗА НЕДЕЛА - покажаа дека се на страната на правдата и работниците

СИНДИКАТОТ ЈА СЛАВИ ОДЛУКАТА НА УСТАВЕН СУД ЗА НЕДЕЛА - покажаа дека се на страната на правдата и работниците

НАСТАВАТА ПРЕКИНАТА ВО ПОВЕЌЕ СКОПСКИ ГИМНАЗИИ: Има нови дојави за бомби

НАСТАВАТА ПРЕКИНАТА ВО ПОВЕЌЕ СКОПСКИ ГИМНАЗИИ: Има нови дојави за бомби