24 Февруари, 2020
0.0219

СЗО предупредува за теории на заговор за коронавирусот

Објавено во: Свет 11 Февруари, 2020

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека „троловите и теоретичарите на заговори“ ги поткопуваат нејзините напори во борбата против смртоносниот коронавирус.

Генералниот директор на СЗО Тедрос Адханом Гребрејесус им рече на новинарите дека „дезинформациите уште повеќе ја отежнуваат работата на нивните херојски работници“.

– Исто така би сакал да зборувам и за важноста на фактите, а не за стравот. Луѓето треба да имаат пристап до точни информации за да се заштитат себе си и другите, рече директорот на СЗО, додавајќи дека дезинформациите околу новиот вид коронавирус, официјално наречен 2019-nCoV, „предизвикуваат конфузија и шират страв во пошироката јавност“,

– Ние во СЗО се бориме не само со вирусот, туку и со тролови и теоретичари на заговори кои го поткопуваат нашиот одговор. Како што вели насловот во денешен „Гардијан“, дезинформациите за коронавирусот би можеле да бидат најзаразна работа во врка со него, рече директорот на СЗО.

Во таа колумна во „Гардијан“, епидемиологот Адам Кучарски тврди дека најдобриот начин за борба против лагите околу вирусот е да се третираат како вистински вирус.

Кучарски објасни дека, исто како и т.н. репродуктивен број – односно просечниот број на луѓе кои ги заразува заразени лице, кај коронавиорусот е два, „репродуктивниот број“ кај ширењето на вирална содржина на социјалните мрежи исто така е околу два.

Тој додаде дека технолошките компании користат слична тактика за борба против лажните вести како оние што ги користат епидемиолозите за да спречат епидемија.

Со оглед на тоа што отстранувањето на сите лажни вести е речиси невозможно, тие наместо тоа се фокусираа на намалување на бројот на луѓе што би можеле да бидат изложени на штетни содржини.

Така, Гугл се обидува да ја намали изложеноста на луѓето на дезинформации за тековната епидемија со покажување линкови до веродостојни медицински извори кога корисниците преку Гугл бараат информации за вирусот.


Можеби ќе ве интересира

Кој го донесе коронавирусот во Италија - таа изби трета по број на заразени

Кој го донесе коронавирусот во Италија - таа изби трета по број на заразени

(ВИДЕО) ТВРДЕШЕ И ДОКЖУВАШЕ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА - „лудиот Мајк“ загина во ракета што сам ја направил

(ВИДЕО) ТВРДЕШЕ И ДОКЖУВАШЕ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА - „лудиот Мајк“ загина во ракета што сам ја направил

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

НАРГИЛЕ-БАР ПОВТОРНО МЕТА НА ПУКАЊЕ - напад во Штутгарт, нема повредени

НАРГИЛЕ-БАР ПОВТОРНО МЕТА НА ПУКАЊЕ - напад во Штутгарт, нема повредени

ЛЕКАРИ ОД ЦЕЛА КИНА ЌЕ СЕ СМЕСТАТ ВО НИВ - кинеските власти ќе донесат седум крузери

ЛЕКАРИ ОД ЦЕЛА КИНА ЌЕ СЕ СМЕСТАТ ВО НИВ - кинеските власти ќе донесат седум крузери

Втора жртва на коронавирусот во Италија

Втора жртва на коронавирусот во Италија

ПО НАПАДОТ ВО КОЈ ЗАГИНАА 9 ЛУЃЕ - Германија стравува од екстремната десница

ПО НАПАДОТ ВО КОЈ ЗАГИНАА 9 ЛУЃЕ - Германија стравува од екстремната десница

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници