29 Ноември, 2020
0.0240

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Објавено во: Македонија 25 Октомври, 2020

Три пациентки починаа поради компликации од коронавирусот на Инфективно одделение во Клиничката болница во Штип, потврди пртпаролот на болницата, Марина Шуманска

Две пациентки се од Кочани, а една од Делчево и дека биле на возраст од 49, 61 и 81 година во изминатите 24 часа.

Инаку на ова одделение се лекуваат 54 пациенти, а останат е слободен само еден болнички кревет. 

Од изминатата недела на ова одделение се примаат пациенти во тешка состојба, а денеска таму на кислородна поддршка се над 20 пациенти. 

Ангажирани се и лекарите од интернистичките гранки, како и од останатите одделенија, кои им помагаат на двајцата инфектолози и на медицинскиот персонал. 

Можеби ќе ве интересира

Заев за прв пат директно му се спротивстави на Каракачанов: Доста беше навреди и недолични пораки!

Заев за прв пат директно му се спротивстави на Каракачанов: Доста беше навреди и недолични пораки!

(ФОТО) Денот на независноста на Албанија во Кичево

(ФОТО) Денот на независноста на Албанија во Кичево

Груби: И со Преспанскиот викаа дека ќе се изгуби идентитетот, па државата остана таква каква што ја знаевме

Груби: И со Преспанскиот викаа дека ќе се изгуби идентитетот, па државата остана таква каква што ја знаевме

Ќе се најде ли викендов решение со Бугарија? Од Владата потврдуваат дека има размена на мислења

Ќе се најде ли викендов решение со Бугарија? Од Владата потврдуваат дека има размена на мислења

Денеска 1.022 нови случаи, 41 починат

Денеска 1.022 нови случаи, 41 починат

(ВИДЕО) Масовна тепачка помеѓу штипјани и кавадарчани, полицајци не знаат каде попрво да реагираат

(ВИДЕО) Масовна тепачка помеѓу штипјани и кавадарчани, полицајци не знаат каде попрво да реагираат

Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница

Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница

Поранешниот српски претседател Предраг Марковиќ: Заев си даде автогол, иако е во право за ослободувањето заедно со Бугарите

Поранешниот српски претседател Предраг Марковиќ: Заев си даде автогол, иако е во право за ослободувањето заедно со Бугарите

Експресно згасна Фејсбук-група по заканата од Спасовски

Експресно згасна Фејсбук-група по заканата од Спасовски