09 Декември, 2022
0.0276

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Објавено во: Свет 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Каролин Р. Бертоци, Мортен Мелдал и К. Бери Шарплес се добитници на Нобеловата награда за хемија, за работа која произведе „генијална алатка за градење молекули“.

Триото ја доби наградата за основање и унапредување на полињата на хемијата за кликање и биоортогоналната хемија, што „доведе до револуција во тоа како хемичарите размислуваат за поврзување на молекулите заедно“, соопшти Кралската шведска академија на науките.

„Кликнете хемија овозможува брзи и јасни реакции, каде што „молекуларните градежни блокови брзо се спојуваат заедно“, рече комитетот. Принципот може да донесе придобивки од реалниот свет во развојот на фармацевтските производи и медицината, вклучително и повеќе насочени третмани за рак.Шарплес и Мелдал беа пионери на концептот пред Бертоци „да ја подигне хемијата на кликање на ново ниво“, велат организаторите, со развивање на реакции на кликање кои функционираат во живите организми (или биоортогонални реакции).

Таа им рече на новинарите на прес-конференцијата на победниците преку телефон дека нејзините достигнувања се користат „за откривање нови видови на молекули за кои не сме знаеле дека постојат“, и значи дека научниците „прават хемија во човечките пациенти за да ги натераат лековите да одат во вистинско место."

Бертоци, која предава на Универзитетот Стенфорд во Калифорнија, рече дека и била кажано за нејзината победа среде ноќ на американскиот западен брег. „Едвај можам да дишам“, рече таа за нејзината реакција.

Во меѓувреме, Шарплес стана петтиот човек кој некогаш добил два Нобелови награди, приклучувајќи се на кратката листа која ги вклучува пионерите хемичари Марија Кири и Фредерик Сангер. Претходно ја доби наградата за хемија во 2001 година.

Нобеловите награди се доделуваат во текот на целата недела, во понеделник и вторник беа објавени наградите за медицина и физика, пренесува Си-Ен-Ен.

Фото: Принскрин/Твитер

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака

САД планираат да воведат нови санкции за Русија и Кина

САД планираат да воведат нови санкции за Русија и Кина

ПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ЗА КУРНИСУВАЊЕТО НА КРАЛОТ ЧАРЛС, НО ТОА НАЛУТИ МНОГУМИНА: Убава круна, но седам дома со капут - Британците збеснаа

ПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ЗА КУРНИСУВАЊЕТО НА КРАЛОТ ЧАРЛС, НО ТОА НАЛУТИ МНОГУМИНА: Убава круна, но седам дома со капут - Британците збеснаа