22 Ноември, 2019
0.0190

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Објавено во: Финансии 17 Февруари, 2019

Ако некој знае нешто за заштеда на пари, тоа е оној кој заработил и заштедил доволно пари за да обезбеди мирен живот. Нивната мудрост, сепак, не важи само за луѓе кои поминале одредено време и работно искуство. Напротив, тоа може да биде корисно за сите оние кои би сакале да управуваат со своите финансии малку подобро.

 Еве како да заштедиtе повеќе оваа година, според некои од најмладите пензионери во светот.

1. Фокусирајте се на вашите трошоци, а не на вашата заработка

„Кога луѓето велат дека сакаат да бидат богати, она што тие всушност го имаа предвид е дека сакаат да трошат како богати луѓе. Тие се фокусираат на заработувањето со висока плата, но тоа не е дефинирање на богатството. Мора да имате средства што генерираат приход кој го надминува вашиот стандард на живеење. Ако заработката ви е 10 000 евра, но сметката, даноците и приватното училиште на твоите деца излегуваат токму толку - ти не си богат. Но, ако заработувате 6000 евра , а вашите месечни трошоци се 4000 евра - вие сте богати. Гледаш, ова е игра на пари“ - Крис Реининг, 37 години

2. Размислете за добра инвестиција

"Повеќе пари значат повеќе можности за вас. Подобри варијанти. Колку повеќе пари имате, толку побрзо ќе стигне до вистинското богатство, изгледа парите како сами да се заработуваат. Како што вели една поговорка „парите кај пари одат“, затоа вреди напорната работа и саможртвата, за да заработите и заштедите некој денар. Потоа ви останува само да одлучите во што сакате да инвестира и како што велат французите „воала“ ! - Џ. Ливингстон, блогер, 28 години

3. Излезете од вашата удобна зона

Според Стив Адкок, кој раководи со блогот „Размислете за пензионирање“, излегувањето од зоната за удобност може да ви помогне да направите непријатни монетарни одлуки за кои не сте навикнати - како што се заштеди на трошоците и повеќе заштеди.

„Правењето пари е зависност, и умовите на луѓето продолжуваат да размислуваат за тоа - што да купат, каде да одат, за што да трошат пари. Ако не сте забележале, навистина богатите луѓе ретко трошат пари за работи како дизајнерска торба за илјадници или вечери во ресторани со 5 ѕвезди. Тоа го прават познатите со добар приход. Има разлика." -  Стив Адкок

4. Имајте јасни цели

„Целите ќе ви помогнат да се држите до вашиот финансиски план и ќе ве мотивираат да направите повеќе ако заостанувате или се пренасочите на патот кон успехот. Но, ајде да бидеме навистина реални и со јасни цели - добро образование за твоите деца, мирна старост и така натаму. Не штедете за да го купите најновиот телефон, на пример.“ - Сем Доган


Можеби ќе ве интересира

Фонд за иновации: Повеќе од двојно зголемен бројот на поддржани компании - иновациите се позастапени

Фонд за иновации: Повеќе од двојно зголемен бројот на поддржани компании - иновациите се позастапени

Заев: По 3.000 денари за младите да не седат дома и да подлежат на девијантни појави

Заев: По 3.000 денари за младите да не седат дома и да подлежат на девијантни појави

Јовановиќ: Кај нас има нехумана нееднаквост, а таа не се решава без прогресивен данок

Јовановиќ: Кај нас има нехумана нееднаквост, а таа не се решава без прогресивен данок

Технологии кои го сменија начинот на водење бизнис

Технологии кои го сменија начинот на водење бизнис

По најубавите есенски рути низ Македонија со Lexus UX

По најубавите есенски рути низ Македонија со Lexus UX

ПОЛОВИНА МИЛИОН ЕВРА ЗА НАГРАДИ - скенирачите ќе се омрсат од средината на декември

ПОЛОВИНА МИЛИОН ЕВРА ЗА НАГРАДИ - скенирачите ќе се омрсат од средината на декември

Спојувањето на банките ќе ја подобри ефикасноста, смета ММФ

Спојувањето на банките ќе ја подобри ефикасноста, смета ММФ

СТИГНАА ПРВИТЕ КРИТИКИ ОД ММФ - за прогресивниот данок, пензиите, минималната плата...

СТИГНАА ПРВИТЕ КРИТИКИ ОД ММФ - за прогресивниот данок, пензиите, минималната плата...

Која домашна банка ќе му даде кредит на буџетот идната година

Која домашна банка ќе му даде кредит на буџетот идната година