12 Јуни, 2024
0.0255

АМЕРИКА МОЖЕ ДА СЕ СООЧИ СО СТАГФЛАЦИЈА: директорот на JPMorgan Chase предупредува „економијата на САД се враќа на проблемите од 70-тите“

Објавено во: Финансии 24 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Извршниот директор на JPMorgan Chase, Џејми Димон, е загрижен дека американската економија може да се соочи со повторување на проблемите што ја осакатија земјата во 1970-тите. 

„Да, мислам дека има шанси тоа да се случи повторно“, рече тој за време на појавувањето во вторникот во Економскиот клуб во Њујорк.

Економијата во таа проблематична деценија беше ограничена од стагфлација, комбинација од низок раст и висока инфлација, а Димон рече дека таков ризик повторно постои.

„Се грижам дека повеќе личи на 70-тите отколку што сме виделе досега“, додаде тој за време на сесијата за прашања и одговори со Марија Хозе Кравис, претседателка на Музејот на модерна уметност и сопруга на ко-основачот на ККР, Хенри Кравис. 

„Постојат околности каде што повеќе ќе личи на 70-тите отколку на она што го имавме во последните 20 години.

Извршниот директор на најголемата американска банка со месеци предупредуваше за голем број ризици за еластичната американска економија што може да доведе до „постабилна инфлација и повисоки стапки отколку што очекуваат пазарите“, рече тој во писмото на 8 април до акционерите.

Претставниците на Федералните резерви го поддржаа тој став минатата недела кога претседателот на ФЕД Џером Пауел и неколку негови колеги се откажаа од претходните гаранции за намалување на стапките и јасно ставија до знаење дека стапките веројатно ќе останат повисоки од очекуваното поради потопла инфлација од очекуваното.

Џејми Димон во своето писмо од 8 април рече дека банката е подготвена за каматни стапки „од 2 проценти до 8 проценти или дури и повисоки“ - и тој го повтори тоа предвидување во вторникот.

„Би се справиле и со стагфлацијата“, додаде тој.

Претходно овој месец, JPMorgan Chase ги објави резултатите од првиот квартал кои покажаа дека повисоките каматни стапки претставуваат поголем предизвик дури и за најголемата банка во нацијата.

И покрај објавувањето на добивката што порасна за 6 отсто во однос на претходната година, надминувајќи ги очекувањата на аналитичарите, банката соопшти дека клучниот извор на приход познат како нето-приход од камата е помал од очекуваното во претходниот квартал.

На своето излагање Димон ја посочи и војната во Украина, каде што „300.000 руски војници нападнаа демократска нација на границата на НАТО и се заканија со нуклеарна уцена“, како пример за невидената глобална клима. 

„Имате и терористичка активност во Израел, кој сега е како буре барут на Блискиот Исток“, додаде тој.

Целиот овој конфликт, рече тој, влијае на „нафтата, гасот, трговските и воените односи“.

Згора на тоа, рече тој, односите меѓу САД и Кина станаа уште покомплексни поради нивните различни позиции за војната во Украина.

„Светскиот поредок што се формираше по Втората светска војна, Бретон Вудс, СТО [Светската трговска организација] и ОН е вид на предизвик“, рече тој. 

„Ако ова не оди на вистинскиот начин, лесно може да видите свет кој влегува во поголем хаос додека луѓето ги пренасочуваат своите сојузници и односи“.

Димон во вторникот рече дека е изненаден што работите не се влошиле за цените на нафтата и гасот.

Неодамнешното зголемување на цените на бензинот се менува бидејќи Блискиот Исток стравува постепено да се развива. 

Според ААА, националниот просек за галон обичен пијалок падна за еден денар на 3,66 долари за галон. Тоа е сè уште за 13 центи повисоко од пред еден месец, но е рамно од пред една година.

„Не е потребно многу за да се вратат цените на нафтата и гасот до 120 долари“, рече тој. Американската нафта моментално изнесува околу 83 долари за барел.

Но, сегашниот геополитички пејзаж, рече Димон, е многу поважен од моменталната состојба на економијата.

„Не сакам ни да зборувам за нив во ист здив“, рече тој. „Еден од нив е за иднината на слободниот свет, а еден е за нешто на што сите сме навикнати, како што е времето“.

Ако Русија навистина победи во Украина, рече Димон, НАТО - Организацијата на Северноатлантскиот договор основана во 1949 година за да ја гарантира слободата и безбедноста на своите земји-членки преку политички и воени средства - ќе биде тестирана.

„Тоа е навистина опасно“, рече тој, пренесе „Си-ен-ен“.

Ова не е првпат Димон да предупреди дека светот е на работ на масивно преуредување.

Во своето годишно писмо до акционерите претходно овој месец, Димон алармираше, предупредувајќи дека геополитичките грижи треба да бидат пред секоја економска загриженост.

Можеби ќе ве интересира

МУ ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ТРАМП: И тоа за 20 проценти откако беше прогласен за виновен

МУ ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ТРАМП: И тоа за 20 проценти откако беше прогласен за виновен

МИЛИЈАРДИ СЕ ВО ПРАШАЊЕ: Кои репрезентации вредат најмногу на ЕП 2024?

МИЛИЈАРДИ СЕ ВО ПРАШАЊЕ: Кои репрезентации вредат најмногу на ЕП 2024?

ЕВЕ КОЛКУ ПЕНЗИОНЕРИ ДОБИВААТ НАЈВИСОКА ПЕНЗИЈА ВО МАКЕДОНИЈА – исчезнуваат воените и земјоделските пензионери

ЕВЕ КОЛКУ ПЕНЗИОНЕРИ ДОБИВААТ НАЈВИСОКА ПЕНЗИЈА ВО МАКЕДОНИЈА – исчезнуваат воените и земјоделските пензионери

КОЛКУ ЧИНИ АЈВАРОТ НА ЗАЕВ- МАМАС ВО АВСТРАЛИЈА? Луѓето во шок, цената воопшто не е ниска

КОЛКУ ЧИНИ АЈВАРОТ НА ЗАЕВ- МАМАС ВО АВСТРАЛИЈА? Луѓето во шок, цената воопшто не е ниска

БРАНКО ГРЕГАНОВИЌ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УО НА НЛБ БАНКА - ќе ја врши функцијата до добивањето согласност на Тони Стојановски

БРАНКО ГРЕГАНОВИЌ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УО НА НЛБ БАНКА - ќе ја врши функцијата до добивањето согласност на Тони Стојановски

ОФИЦИЈАЛНО: ТОНИ СТОЈАНОВСКИ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УО НА НЛБ БАНКА - еден од најголемите банкарски трансфери во последниве години

ОФИЦИЈАЛНО: ТОНИ СТОЈАНОВСКИ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УО НА НЛБ БАНКА - еден од најголемите банкарски трансфери во последниве години

ИЗБОРИТЕ ГО ПОТОНАА ЕВРОТО - оваа валута е на најниско ниво по долг период

ИЗБОРИТЕ ГО ПОТОНАА ЕВРОТО - оваа валута е на најниско ниво по долг период

ГИ ИМАМЕ МНОГУ СО НАД ПОЛОВИНА МИЛИЈАРДА ЕВРА, А НЕКОИ БЛИЖАТ И ДО ЕДНА - еве колкава вредност достигнаа моќните македонски бизнис „капиталци“

ГИ ИМАМЕ МНОГУ СО НАД ПОЛОВИНА МИЛИЈАРДА ЕВРА, А НЕКОИ БЛИЖАТ И ДО ЕДНА - еве колкава вредност достигнаа моќните македонски бизнис „капиталци“

ДАЛИ И ВАС КАКО РАБОТНИК ВЕ НЕРВИРА ОВА? Работниците од регионот конечно одговорија што ги нервира на работното место

ДАЛИ И ВАС КАКО РАБОТНИК ВЕ НЕРВИРА ОВА? Работниците од регионот конечно одговорија што ги нервира на работното место