26 Март, 2019
0.0205

Уште една земја тргнува во војна со „Гугл“

Објавено во: Свет 09 Јануари, 2019

Турскиот регулатор за заштита на конкуренцијата објави дека покрена истрага против „Гугл“. Со неа сака да утврди дали „Гугл“ го прекршува пазарниот натпревар со алгоритмите кои ги користи за пребарување и за целно огласување.

Истрагата е покрената по поплаките дека компанијата ја „злоупотребила доминантната позиција и ја отежнала позицијата на другите компании“, пишува во соопштението на турскиот регулатор.

Под лупа ќе бидат одделот на „Гугл“ за реклами и маркетинг, „Гугл интернешнл ЛЛЦ“, „Гугл ЛЛЦ“, „Гугл Ирска лимитед“ и „Алфабет инц“, се наведува во сопштението.

Ројтерс наведува дека во турската подружница на „Алфабет“ не одговориле нивните повици за коментар за истрагата.

Можеби ќе ве интересира

НЕМА ВЕЌЕ ЛЕТНО И ЗИМСКО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО: Европскиот парламент со конечна одлука која гласи вака!

НЕМА ВЕЌЕ ЛЕТНО И ЗИМСКО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО: Европскиот парламент со конечна одлука која гласи вака!

(ВИДЕО) НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ГО ОБЈАСНИ ОВА ЧУДО: Бил мртов 21 минута, сестрите занемеле кога го виделе жив

(ВИДЕО) НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ГО ОБЈАСНИ ОВА ЧУДО: Бил мртов 21 минута, сестрите занемеле кога го виделе жив

ШОКОВИ ОД БРИТАНИЈА: Парламентот ја презеде контролата над Брегзит-на маса сите опции па дури и откажување!

ШОКОВИ ОД БРИТАНИЈА: Парламентот ја презеде контролата над Брегзит-на маса сите опции па дури и откажување!

Турција со мал потег ќе привлече илјадници туристи од Русија

Турција со мал потег ќе привлече илјадници туристи од Русија

МЕГА ЗДЕЛКА: Кина од Европски произведувач купува 300 авиони

МЕГА ЗДЕЛКА: Кина од Европски произведувач купува 300 авиони

(ВИДЕО) Трамп наместо бомбардирање поинаку ќе го решел проблемот

(ВИДЕО) Трамп наместо бомбардирање поинаку ќе го решел проблемот

Венецуела повторно е во мрак

Венецуела повторно е во мрак

ИДЕАЛНИ ЗА ЖИВОТ: Ова се најмирните градови, стрес нема

ИДЕАЛНИ ЗА ЖИВОТ: Ова се најмирните градови, стрес нема

(ВИДЕО) Добредојдовте во пеколот на Земјата: Можеш да влезеш, но има шанси никогаш да не излезеш жив од овој град

(ВИДЕО) Добредојдовте во пеколот на Земјата: Можеш да влезеш, но има шанси никогаш да не излезеш жив од овој град