29 Ноември, 2021
0.0266

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

Објавено во: Економија 20 Октомври, 2021

Интересот за криптовалутите е во пораст оваа година.

Пред тоа, интересот ослабна, но никогаш не исчезна целосно. Биткоинот е повторно интересен, бидејќи лансира финансиска алатка што може да ја зајакне позицијата на таа дигитална валута во јавноста. По падот на пролетта, биткоинот вреди повеќе од 60.000 американски долари, што е близу до претходното највисоко ниво од 64.800 американски долари достигнато во април. Во текот на октомври, вредноста на биткоинот се зголеми за повеќе од 40 проценти, пишува Си -Ен -Ен.

ЕТФ може дополнително да го зајакне неодамнешното закрепнување на биткоинот

Инвеститорите се заинтересирани пред покренувањето на првиот берзански фонд со биткоин битки. "ProShares Bitcoin Strategy ETF" излегува на берзата во вторник. Фондот ќе обезбеди влезна точка за инвеститори кои се заинтересирани за крипто -валути, но не сакаат сами да се занимаваат со купување и продажба на токени. Американската комисија за акции и хартии од вредност (КХВ) минатата недела сигнализираше дека конечно може да одобри таков инструмент, за кој индустријата за криптовалути долго време лобираше.

- Пред да инвестирате во фонд кој има термички опции за биткоин, внимателно измерете ги потенцијалните ризици и придобивки - објави SEC на Твитер.

ЕТФ може дополнително да го зајакне неодамнешното закрепнување на биткоинот.

- Го сметаме одобрувањето на ЕТФ за фјучерси на биткоин како позитивен чекор за просторот за дигитални средства - рече Исак Болтански, директор за истражување во БТИГ.

Тоа одобрување значи дека регулаторите целосно ја отфрлаат својата недоверба кон криптовалутите.

Ова не значи дека регулаторните тела целосно ја отфрлаат нивната недоверба кон криптовалутите. Болтански истакна дека фјучерсите на ЕТФ се разликуваат од ЕТФ, кои директно купуваат и продаваат биткоин. Се чини дека SEC останува скептична во овој поглед. Продолжуваат да се воведуваат построги глобални правила. Супервизорите се соочуваат со поголем притисок да реагираат со зголемувањето на инвестициите. Во својот неодамнешен говор, службеникот на Банката на Англија, Џон Кунлиф спомена дека колапсот на пазарот на хартии од вредност со хипотеки во вредност од 1,2 милијарди долари ја стимулира финансиската криза во 2008 година. Криптовалутата, пак, порасна на 2,3 трилиони долари.


Можеби ќе ве интересира

Кире Наумов е реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

Кире Наумов е реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

Германија ја има најголемата инфлација по скоро три децении

Германија ја има најголемата инфлација по скоро три децении

Работници, очекувајте исплата на К-15

Работници, очекувајте исплата на К-15

СОСТОЈБАТА СО СТРУЈАТА Е АЛАРМАНТНА, ЦЕНИТЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА ПЕТ ДО СЕДУМ ПАТИ - комората бара државата да го зголеми домашното производство

СОСТОЈБАТА СО СТРУЈАТА Е АЛАРМАНТНА, ЦЕНИТЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА ПЕТ ДО СЕДУМ ПАТИ - комората бара државата да го зголеми домашното производство

Поевтинување на бензините, цената на дизелот останува иста

Поевтинување на бензините, цената на дизелот останува иста

Опозицијата со реакција: Интервентниот фонд е наш амандман прифатен од власта

Опозицијата со реакција: Интервентниот фонд е наш амандман прифатен од власта

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година