12 Јуни, 2024
0.0263

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

Објавено во: Економија 24 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Компанијата Tesla објави дека профитот драстично паднал во првите три месеци од годината на 1,13 милијарди долари (910 милиони фунти), во споредба со 2,51 милијарди долари во 2023 година.

Ова е тежок период за производителот на електрични возила (EV), кој соочен со падот на продажбата најави намалување на илјадници работни места.

Шефот Илон Маск останува на своите перспективи, велејќи им на инвеститорите дека лансирањето на нови модели ќе биде согласно најавите, пишува „Би-би-си“.

Цената на акциите на компанијата растат, но аналитичарите велат дека таа продолжува да се соочува со значителни предизвици, вклучително и од конкурентите со пониска цена.

Компанијата страда од падот на побарувачката и конкуренцијата од поевтиниот кинески увоз, што доведе до колапс на цената на акциите за 43 отсто во текот на 2024 година.

Податоците за првиот квартал од 2024 година открија приходи од 21,3 милијарди долари, што е намалено во однос на предвидувањата на аналитичарите за нешто повеќе од 22 милијарди долари.

Но, одлуката на Tesla да го промовира лансирањето на нови модели од втората половина на 2025 година ги зголеми нејзините акции за скоро 12,5% во тргувањето по работното време.

Не откри детали за цените на новите возила.

Сепак, Маск јасно стави до знаење дека има и поголеми амбиции, промовирајќи ги ингеренциите за вештачка интелигенција на Тесла и плановите за самоуправувачки возила - дури и да се каже дека сметањето дека тоа е само компанија за автомобили е „погрешна рамка“.

„Ако некој не верува дека Тесла ќе ја реши автономијата, мислам дека не треба да биде инвеститор“, рече тој.

Сепак, ваквите чувства беа доведени во прашање од аналитичарите, при што Дојче банк вели дека автомобилите без возач се соочуваат со „технолошки, регулаторни и оперативни предизвици“.

Некои инвеститори побараа компанијата наместо тоа да се фокусира на ослободување на ЕВ со пониска цена, масовен пазар.

Сепак, Tesla веќе беше во офанзива на шарм, обидувајќи се да придобие нови клиенти со намалување на цените на низа пазари во услови на пад на продажбата.

Исто така, рече дека неговата ситуација не е единствена.

„Глобалната продажба на ЕВ продолжува да биде под притисок бидејќи многу производители на автомобили им даваат приоритет на хибридите пред електричните возила“, се вели во извештајот.

И покрај плановите да претстави нови модели првично планирани за следната година, фирмата ја намалува својата работна сила.

Тесла соопшти дека ќе изгуби 3.332 работни места во Калифорнија и 2.688 позиции во Тексас, почнувајќи од средината на јуни.

Кратењата во Тексас претставуваат 12% од вкупната работна сила на Tesla од речиси 23.000 во областа каде што се наоѓаат нејзината гигафабрика и седиште.

Сепак, г-дин Маск се обиде да го минимизира овој потег.

„Тесла сега отвори над 30.000 работни места во производството во Калифорнија! рече тој во објава на неговата платформа за социјални медиуми Х, порано Твитер, во вторникот.

Во Њујорк ќе бидат изгубени уште 285 работни места.

Вкупната работна сила на Tesla изнесуваше повеќе од 140.000 кон крајот на минатата година, од околу 100.000 на крајот на 2021 година, според пријавите на компанијата до американските регулатори.

Платата на Маск

Автомобилската фирма се соочува и со други проблеми, со борбата околу компензацијата на Маск сè уште беснее.

Во средата, Tesla побара од акционерите да гласаат за предлогот за прифаќање на компензацискиот пакет на Маск некогаш проценет на 56 милијарди долари кој беше одбиен од судијата во Делавер.

Судијата утврди дека директорите на Тесла ја прекршиле својата доверителска должност кон фирмата со тоа што му ја доделиле исплатата на г. Маск.

Поради падот на вредноста на акциите на Tesla, пакетот за компензација сега се проценува дека е околу 10 милијарди долари помалку но сепак поголем од БДП на многу земји.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

„ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО СЕМЕЈСТВОТО НА VDL“: новите сопственици на „Ван Хол“ со официјален поздрав до вработените во Македонија

„ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО СЕМЕЈСТВОТО НА VDL“: новите сопственици на „Ван Хол“ со официјален поздрав до вработените во Македонија

Предизвиците и решенијата на енергетските компании во време на енергетска транзиција

Предизвиците и решенијата на енергетските компании во време на енергетска транзиција

Мицкоски: Зоран Ставрески е врвен експерт

Мицкоски: Зоран Ставрески е врвен експерт

Народна банка не попушта, нема намалување на каматните стапки

Народна банка не попушта, нема намалување на каматните стапки

КОИ СЕ ТРИТЕ ДАМИ КОИ ДОАЃААТ НА РАКОВОДНИ ПОЗИЦИИ - жените полека ги преземаат финансиите во најголемите компании

КОИ СЕ ТРИТЕ ДАМИ КОИ ДОАЃААТ НА РАКОВОДНИ ПОЗИЦИИ - жените полека ги преземаат финансиите во најголемите компании

Хрватска со најмал број на невработени од осамостојувањето

Хрватска со најмал број на невработени од осамостојувањето

ГЛЕДАТЕ ЛИ НЕТФЛИКС: Се подготвува најголемата промена во последните 10 години

ГЛЕДАТЕ ЛИ НЕТФЛИКС: Се подготвува најголемата промена во последните 10 години

„Катастар“ ја преполнил касата од наплата на имотни листови за граѓаните

„Катастар“ ја преполнил касата од наплата на имотни листови за граѓаните

МЛАДИТЕ МАКЕДОНЦИ „КИНИСАА“ НА РАБОТА НА ХРВАТСКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ - само во април бројот на невработени намален за над две илјади лица

МЛАДИТЕ МАКЕДОНЦИ „КИНИСАА“ НА РАБОТА НА ХРВАТСКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ - само во април бројот на невработени намален за над две илјади лица