21 Јануари, 2019
0.2997
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Веднаш по Божиќ: Со државните обврзници ќе се тргува на берза

Објавено во: Финансии 31 Декември, 2018

Од следниот вторник на берза ќе котираат и ќе се тргува со 132 емисии на државни обврзници, со вкупна номинална вредност од 54.184.070 денари.

Обврзниците се издадени во денари, со годишна исплата на камата, додека главнината се исплаќа на денот на достасувањето.

Според рочноста има пет двогодишни обврзници, седум тригодишни, четири петгодишни обврзници, 39 десетгодишни, 74 петнаесетгодишни обврзници и три триесетгодишни обврзници

„Согласно потпишаниот Договор помеѓу Министерството и Берзата, во наредниот период ќе продолжи котацијата на сите идни емисии на државни обврзници за кои ќе биде поднесено барање од Министерството до Берзата, информираа од Макеоднска берза.


Можеби ќе ве интересира

ОФИЦИЈАЛНО: Неверојатен годишен раст на македонската берза во 2018-та

ОФИЦИЈАЛНО: Неверојатен годишен раст на македонската берза во 2018-та

Работел на пазар, а денес има бренд и 20 работници

Работел на пазар, а денес има бренд и 20 работници

Финансии: Нема нето задолжување со денешната аукција

Финансии: Нема нето задолжување со денешната аукција

БАРААТ ЛЕКАРИ: Нудат плата, стан и бонус

БАРААТ ЛЕКАРИ: Нудат плата, стан и бонус