16 Октомври, 2019
0.0160

(ВИДЕО) 7.000 полицајци на нозе: Серија протести во Париз

Објавено во: Свет 21 Септември, 2019

Париската полиција употреби солзавец денес за да ги растера антивладините демонстранти кои се обидуваат да го оживеат движењето „Жолти елеци“ протестирајќи против економските мерки и моќ на претседателот Емануел Макрон.

Во исто време, денес се најавени неколку протести во Париз.

Полицијата соопшти дека 39 лица се уапсени во 596 безбедносни контроли, пренесе АП.
Во француската престолнина беа воведени високи безбедносни мерки додека неколку стотици демонстранти маршираа низ улиците.


Повеќе од 7.000 полицајци со опрема за демонстрација, успеа брзо да ги растераат малите групи демонстранти кои употребуваат солзавец во централните делови на градот каде не беа одобрени протести. Повеќето од демонстрантите не беа во флуоресцентни елеци именувани по движењето.


Покрај „Жолтите елеци“, активисти за климатските промени денес ќе треба да излезат на улиците на Париз, барајќи поголема акција на владата и компаниите за намалување на емисијата на стакленички гасови, спречување пожари во Амазон и топење на мразот на Арктикот.

Можеби ќе ве интересира

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи