24 Мај, 2019
0.0263

(ВИДЕО-ФОТО) ИЗГОРЕНА ЗЕМЈА ДО ТЕМЕЛ: Се вадат јагленисани тела од ужасните пожари во Калифорнија

Објавено во: Свет 17 Ноември, 2018

Бројот на жртви во катастрофалните пожари кои изминативе недели ја зафатија северна Каролина порасна на 63, додека 630 луѓе се водат како исчезнати, рекол шерифот на Округот Бјут, Кори Хониј.


Во најужасниот пожар во историјата на Калифорнија најмногу настрада градчето Парадајс со 23 000 жители, кој се наоѓа наокоу 280 к северно од Сан Франсиско.

На интернет се објавени снимки од воздух на кои се гледа дека градчето е изгорено скоро до темел.


Како што беше претходно објавено, повеќе од 8 900 куќи и други градежни објекти изгореле до темел во Парадајс и неговата околина, додека за околу 50 000 луѓе во таа област и понатаму се на сила налозите за евакуација.

Огнената стихија продолжува да беснее на Калифорнија каде властите се обидуваат да пронајдат околу 630 лица.


Можеби ќе ве интересира

Тереза Меј ја соопшти оставката

Тереза Меј ја соопшти оставката

Дрон со експлозив од Јемен испратен во Саудиска Арабија

Дрон со експлозив од Јемен испратен во Саудиска Арабија

Рохани не попушта дури и ако го бомбардираат Иран

Рохани не попушта дури и ако го бомбардираат Иран

Израел се евакуира, им претстои голема закана

Израел се евакуира, им претстои голема закана

Јункер: Овие популисти и глупави националисти ги сакаат само своите држави

Јункер: Овие популисти и глупави националисти ги сакаат само своите држави

Торнадо однесе три животи и „зароби“ луѓе во домовите

Торнадо однесе три животи и „зароби“ луѓе во домовите

Koj бара милиони отштета од Боинг?

Koj бара милиони отштета од Боинг?

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара