19 Август, 2019
0.0246

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ГОРИ: Грците бараат помош од ЕУ за гаснење на огнот

Објавено во: Балкан 13 Август, 2019

Соседна Грција бара помош од ЕУ за гасење на пожарот на Евија.

Пожарот на островот избувна ноќеска, а утринава цела Атина беше покриена со густ чад.

Грција испрати барање до Европската служба за цивилна заштита за добивање помош во гасење на пожарот на островот Евија. Оттаму реагираа веднаш и кон Грција од Хрватска и Италија полетаа авиони канадери, изјавија од Генералната дирекција за цивилна заштита во ЕУ.


Во моментов на местото на пожарот интервенираат 227 пожарникари со 75 противпожарни возила, армиска опрема, голема група доброволци, шест авиони и шест хеликоптери.


Евакуирани се жителите на селата Кондодеспоти, Макримали, Ставрос и Платана, како и манастирот „Панагија Макрималис“.

Општинските власти и војската користат градежни машини за изградба на заштитна зона пред градот Псана.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис го прекина својот годишен одмор и се врати во  Атина.  Тој вечерва ќе го посети Координативниот центар на противпожарната служба.

Голем пожар денеска избувна и во југозападниот дел на островот Тасос. Како што јавуваат грчките медиуми, испратени се 56 пожарникари со 25 противпожарни возила а поддршка имаат од два авиона и еден хеликоптер.

Во моментов во Грција активни се неколку пожари вклучително го реонот на Ахаја и еден во близина на градот Тива.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) СРБИТЕ ЗА НЕГО СОНУВААТ 70 ГОДИНИ: Ѕирнете го новиот автопат Милиош Велики

(ФОТО) СРБИТЕ ЗА НЕГО СОНУВААТ 70 ГОДИНИ: Ѕирнете го новиот автопат Милиош Велики

Обвинувања за Рама дека е најкорумпиран премиер на Балканот

Обвинувања за Рама дека е најкорумпиран премиер на Балканот

Морина нема поим зошто Македонија му го земала британскиот пасош

Морина нема поим зошто Македонија му го земала британскиот пасош

(ВИДЕО) ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ СО ЖРТВИ ВО ИСТАНБУЛ: Градот под вода, автомобили пливаат

(ВИДЕО) ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ СО ЖРТВИ ВО ИСТАНБУЛ: Градот под вода, автомобили пливаат

(ВИДЕО) ДРАМА НА АВТОПАТ ВО ХРВАТСКА: Авион принудно слетал, патниците престрашени

(ВИДЕО) ДРАМА НА АВТОПАТ ВО ХРВАТСКА: Авион принудно слетал, патниците престрашени

Што се случи со децата кои се затруја во Хрватска?

Што се случи со децата кои се затруја во Хрватска?

НЕ СЕ САМО МАКЕДОНЦИТЕ: Кои други народи немаат пари за летување?

НЕ СЕ САМО МАКЕДОНЦИТЕ: Кои други народи немаат пари за летување?

(ВИДЕО) Машко - женска тепачка на плажа во Улцињ предизвика лавина реакции

(ВИДЕО) Машко - женска тепачка на плажа во Улцињ предизвика лавина реакции

Петнаесета земја го повлекува признавањето на Косово, вели Дачиќ

Петнаесета земја го повлекува признавањето на Косово, вели Дачиќ