26 Септември, 2021
0.0187

ВИДЕО: Индијци се мачкаат и нуркаат во измет од крави за да се заштитат од коронавирусот

Објавено во: Свет 11 Мај, 2021

Лекарите во Индија, а меѓународната медицинска фела се фрапирани и предупредуваат на практиката на жителите на делови од Индија кои користат измет од крава во верувањето дека така ќе го одвратат КОВИД-19. Во видеата кои ги објавуваат светските медиуми буквално се снимани цели обреди во кои се гледа како групи луѓе се мачкаат со изметот од кравата. Лекарите во нивен стил убедуваат дека нема научни докази за нејзината ефикасност и дека ризикува ширење други болести.

Пандемијата на коронавирус предизвика страотни дневни биланси во Индија, со досега пријавени 22,66 милиони случаи и 246.116 смртни случаи. Експертите велат дека вистинските бројки можат да бидат пет до 10 пати поголеми, а граѓаните низ целата земја се борат да најдат болнички кревети, кислород или лекови. Многумина се, оставени да умрат поради недостаток на лекување.

Во државата Гуџарат во западна Индија, некои верници оделе во засолништа за крави еднаш неделно за да ги покријат своите тела во измет од крави и урина, во надеж дека тоа ќе им го зајакне имунитетот против коронавирусот или ќе им помогне да се опорават од коронавирусот, јавува Ројтерс ( повеќе фотографии овде).

Во хиндуизмот, кравата е свет симбол на животот и земјата и со векови Хиндусите користеле измет од крави за да ги чистат своите домови и за ритуали на молитва, верувајќи дека има терапевтски и антисептички својства.

"Гледаме ... дури и лекари доаѓаат тука. Нивното верување е дека оваа терапија го подобрува нивниот имунитет и ака можат да одат и лекуваат пациенти без страв", рече Гаутам Манилал Бориса, соработник менаџер во фармацевтска компанија. 





Можеби ќе ве интересира

КУБА ПОЧНА ДА ЈА ИЗВЕЗУВА СВОЈАТА ВАКЦИНА: Се чека официјалната потврда од Светската здравствена организација

КУБА ПОЧНА ДА ЈА ИЗВЕЗУВА СВОЈАТА ВАКЦИНА: Се чека официјалната потврда од Светската здравствена организација

ЗА ДА ОСТАНЕ ГЕРМАНИЈА СТАБИЛНА, ТОЈ МОРА ДА БИДЕ КАНЦЕЛАР: Меркел го поддржа Армин Лашет

ЗА ДА ОСТАНЕ ГЕРМАНИЈА СТАБИЛНА, ТОЈ МОРА ДА БИДЕ КАНЦЕЛАР: Меркел го поддржа Армин Лашет

ЈАВНИ ЕГЗЕКУЦИИ НА ПЛОШТАДИТЕ ВО АВГАНИСТАН: Талибанците бесат луѓе на плоштад, телата натопени во крв висат на ланци

ЈАВНИ ЕГЗЕКУЦИИ НА ПЛОШТАДИТЕ ВО АВГАНИСТАН: Талибанците бесат луѓе на плоштад, телата натопени во крв висат на ланци

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Се бира наследникот на Ангела Меркел, неизвесноста ќе биде до крај

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Се бира наследникот на Ангела Меркел, неизвесноста ќе биде до крај

ЗЛАТНИЦИ СО ЛИКОТ НА МЕРКЕЛ ВО ЧЕСТ НА НЕЈЗИНОТО ЗАМИНУВАЊЕ ОД ПОЛИТИКАТА: Продажната вредност на монетата е скоро 50 евра

ЗЛАТНИЦИ СО ЛИКОТ НА МЕРКЕЛ ВО ЧЕСТ НА НЕЈЗИНОТО ЗАМИНУВАЊЕ ОД ПОЛИТИКАТА: Продажната вредност на монетата е скоро 50 евра

ХАОС НА БЕНЗИНСКИТЕ ПУМПИ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Колони возила чекаат да полнат гориво, нема бензин во земјата

ХАОС НА БЕНЗИНСКИТЕ ПУМПИ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Колони возила чекаат да полнат гориво, нема бензин во земјата

КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА СЕ ИЗВИНИ ЗА ЗЛОСТАВУВАЊЕТО НА ДЕЦАТА ВО УЧИЛИШТАТА ВО КАНАДА: Страдањето траело повеќе од 100 години

КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА СЕ ИЗВИНИ ЗА ЗЛОСТАВУВАЊЕТО НА ДЕЦАТА ВО УЧИЛИШТАТА ВО КАНАДА: Страдањето траело повеќе од 100 години

ЛИТВАНИЈА ИСПРАТИ ПАНИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ СО СВОИТЕ ГРАЃАНИ: Фрлете ги кинеските мобилни телефони, непријателот ве прислушува

ЛИТВАНИЈА ИСПРАТИ ПАНИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ СО СВОИТЕ ГРАЃАНИ: Фрлете ги кинеските мобилни телефони, непријателот ве прислушува

НОРВЕШКА ОД ДЕНЕСКА ГИ УКИНУВА СИТЕ АНТИ-КОВИД МЕРКИ: По 561 ден се враќаме на нормалниот живот, објави премиерката Солберг

НОРВЕШКА ОД ДЕНЕСКА ГИ УКИНУВА СИТЕ АНТИ-КОВИД МЕРКИ: По 561 ден се враќаме на нормалниот живот, објави премиерката Солберг