23 Октомври, 2019
0.0211

(ВИДЕО) ИРМА БЕШЕ НЕМИЛОСРДНА: После 300 години никој не живее на овој туристички рај

Објавено во: Свет 16 Септември, 2017

Кога ураганот Ирма го опустоши карипскиот остров Барбуда, ова преубаво место стана целосно ненаселено. И денес, прв пат после неколку векови овде не живее ама баш никој.

„Штетата е целосна. Ова е хуманитарна катастрофа“, рекол амбасадорот на Антигва и Барбуда при ОН Роналд Сандерс.

„Прв пат во 300 години овде нема жив човек. Цивилизацијата која овде постоеше 3 века е целосно избришана“, додал тој.

Антигва и Барбуда се наоѓаат југоисточно од Порторико каде се среќаваат Атлантскиот океан и Карпиското море.

Суверена држава станале во 1981 година како дел од британскиот комонвелт. Во јули е проценето дека на островите живеат скоро 95 илјади луѓе, а 97 отсто на Антигва.

Погледнете како изгледа денес местото кое до неодамна беше вистински туристички рај.


Повеќето жители се од христијанска вероисповед и воглавно зборуваат англиски јазик, а во најголема мера заработуваа од туризам и патувања.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ ЈА „ЗАПАЛИЈА“ ОВАА ЗЕМЈА: Прогласена е вонредна состојба

(ВИДЕО) ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ ЈА „ЗАПАЛИЈА“ ОВАА ЗЕМЈА: Прогласена е вонредна состојба

САН ФРАНЦИСКО: Забрануваат движење на привaтни автомобили на фреквентни места

САН ФРАНЦИСКО: Забрануваат движење на привaтни автомобили на фреквентни места

Макрон на удар во ЕУ: Го уништува процесот заради неговите амбиции

Макрон на удар во ЕУ: Го уништува процесот заради неговите амбиции

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Во Чиле загинаа 15 луѓе

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Во Чиле загинаа 15 луѓе

КАТАЛОНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Подготвија нова декларација за независност

КАТАЛОНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Подготвија нова декларација за независност

EКСТРЕМИСТИ ГАЗЕА ПЕШАЦИ ВО ОСЛО: Повредени се бебиња

EКСТРЕМИСТИ ГАЗЕА ПЕШАЦИ ВО ОСЛО: Повредени се бебиња

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум