22 Септември, 2020
0.0189

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

Објавено во: Свет 10 Август, 2020

Стотина повредени, повеќе од 3.000 уапсени и една жртва има на протестите во Белорусија. 

Во главниот град Минск како и во другите градови избрија протести на кои имало неколку десетици илјади луѓе.

Во големите градови ширум Белорусија избија протести откако долгогодишниот претседател Александар Лукашенко освои шести последователен претседателски мандат.

Околу 3.000 луѓе се уапсени во текот на протестите. Се протестираше во 33 градови, а станува збор за најкрвавите протести во историјата на земјата.

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко освои убедливо мнозинство од 80,23 отсто од гласовите, против популарната Светлана Тихановскаја, која освои 9,9 отсто. 

Протести почнаа да се шират во земјата околу тврдењата дека има изборна измама

Изборите не беа набљудувани од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), бидејќи не добиле навреме покана.

Тихановскаја изјави дека се смета себеси за победник на изборите, а не Лукашенко.

фото ЕПА


Можеби ќе ве интересира

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза