24 Март, 2019
0.4022
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

(ВИДЕО) На 16 години ја крена Европа на нозе

Објавено во: Свет 14 Март, 2019

Има само 16 години, а ја дигна Европа на нозе. 

Шведската активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, поради нејзината работа во борбата за климатските промени.

Тројца норвешки пратеници ја предложија 16 годишната активистка, која магазинот Тајмс ја прогласи за една од највлијателните тинејџери за 2019 година.

„Ја номиниравме Грета, бидејќи заканата од климатските промени може да биде една од најважните причини за војна и конфликти", изјавил претставникот на парламентот, Фреди Андре Увестегард.

Вели дека Грета има многу голем придонес за мирот. Тунберг е номинирана во пресрет на глобалниот штрајк против климатските промени, најавен за 15 март.


Можеби ќе ве интересира

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Британците најмногу патуваат во овие три земји

Британците најмногу патуваат во овие три земји

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен