06 Јуни, 2020
0.0339

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

Објавено во: Свет 22 Мај, 2019

Насилни протести има во Индонезија. 

6 мртви и 200 повредени има на протестите поради реизбор на претседателот.

50.000 припадници на силите за безбедност користеле солзавец и водени топови во борба против демонстрантите кои користеле камења, молотови коктели и други проектили кои ги фрлале насилните демонстранти, поради реизбор на актуелниот претседател Јоко Видодоа, кој доби 55 отсто од гласовите.

Неговиот противкандидат Прабово Субианто, поранешен командант на специјалните единици, одбил да го прифати изборниот резултат, тврдејќи дека е во прашање широко распространета изборна неправда, но без никакви докази за таквите тврдења, пренесуваат светските медиуми.

Видодо наводно го победил Субианта со 17 милиони гласови разлика, што е околу 15 отсто од населението на земјата. Субианто ветил дека ќе ја оспори одлуката на Уставниот суд во Индонезија.

Властите веќе преземале строги мерки, откако уапсиле околу 30 потенцијални бомбаши самоубијци.


Можеби ќе ве интересира

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП