18 Ноември, 2019
0.0203

(ВИДЕО) ПРВО ПИСМО НА АСАНЖ ОД ЗАТВОР: Обиколен сум со убијци, не ми даваат да се бранам

Објавено во: Свет 25 Мај, 2019

Во ракописно писмо од затворот во Белмарш, коосновачот на Викиликс Џулијан Асанж вели дека му е скратена шансата да се брани и дека елементите во САД кои „ја мразат вистината, слободата и правдата“, сакаат тој да биде испорачан и мртов.

Писмото му е пратено на независниот британски новинар Гордон Димак а датирано од 13 мај десет дена пред САД да објават 17 дополнителни тужби по Законот за шпионажа против Асанж.

Во светло на ново обвинение, Димак го прочитал писмото на својот Јутјуб канал. Фотографија со рака пишувани белешки набрзо е објавена и на Интернет.

-Изолиран сум од сите можности да се подготвам за одбрана: немам лаптоп, интернет, ниту компјутер, ни библиотека, но дури и ако добијам пристап, тоа ќе биде само половина час, со сите останати, еднаш неделно-напишал Асанж.

-Другата страна? Суперсила која се подготвува веќе 9 години, со стотици луѓе и неброени милиони кои се потрошени на овој случај-додава тој.


-Јас не сум скршен, иако буквално сум опкружен со убијци, но деновите додека не бидам во можност да читам и зборувам и ја организирам својата одбрана, моите идеали и моите луѓе се готови додека не бидам слободен. Сите останати мора да го заземат моето место-напишал Асанж.

-Владата на САД, или подобро речено, во неа жалосните елементи кои ја мразат вистината, слободата и правдата, ја сакаат попрво мојата екстрадиција и смрт, наместо да ја пуштат јавноста да ја слушне вистината, за која добив најмногу награди и сум номиниран 7 пати за Нобелова награда за мир-напиша Асанж.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПАТНИЦИТЕ ВИДОА ДВЕ ИЗГРЕЈСОНЦА: Урнат рекордот за најдолг лет во историјата

(ВИДЕО) ПАТНИЦИТЕ ВИДОА ДВЕ ИЗГРЕЈСОНЦА: Урнат рекордот за најдолг лет во историјата

(ФОТО) Еве како изгледа денес Венеција

(ФОТО) Еве како изгледа денес Венеција

(ФОТО+ВИДЕО) ФРАНЦИЈА ОКОВАНА ОД СНЕЖНО НЕВРЕМЕ: Едно лице загина

(ФОТО+ВИДЕО) ФРАНЦИЈА ОКОВАНА ОД СНЕЖНО НЕВРЕМЕ: Едно лице загина

Туристите се фотографираат во поплавената Венеција

Туристите се фотографираат во поплавената Венеција

(ФОТО+ВИДЕО) НОВИ НЕМИРИ: Уште четворица загинати во протестите во Боливија

(ФОТО+ВИДЕО) НОВИ НЕМИРИ: Уште четворица загинати во протестите во Боливија

Огромна сума пари е потребна за санација на штетите од поплавите во Венеција

Огромна сума пари е потребна за санација на штетите од поплавите во Венеција

(ВИДЕО) Брунјаро: Венеција е прва граница на она што ќе му се случи на целиот свет

(ВИДЕО) Брунјаро: Венеција е прва граница на она што ќе му се случи на целиот свет

(ФОТО+ВИДЕО) „Жолтите елеци“ запалија автомобили и демолираа банка

(ФОТО+ВИДЕО) „Жолтите елеци“ запалија автомобили и демолираа банка

(ВИДЕО+ФОТО) ЌЕ ЗАВРШИ КАКО АТЛАНТИДА: Еве зошто Венеција тоне

(ВИДЕО+ФОТО) ЌЕ ЗАВРШИ КАКО АТЛАНТИДА: Еве зошто Венеција тоне