09 Август, 2020
0.0396

(ВИДЕО) ЗАГИНАА ТРОЈЦА ЛУЃЕ: Ескалира насилството во уште една земја во Јужна Америка

Објавено во: Свет 22 Ноември, 2019

Тројца загинаа во немирите во Колумбија, а илјадници се на улица.

Дека има жртви соопшти колумбискиот министер за одбрана, Карлос Холмес Трухиљо. 

Двете лица загинаа во немирите во Буеавнетура, а третата жртва е во Канделарија, општини во Веле дел Каука. Се води истрага за овие случаи. 

Повеќе од 250.000 лица излегоа на улиците за да го покажат незадоволството од работата на владата на Иван Дуке. Велат дека владата не презема мерки против корупцијата и убиства на активисти за човекови права.

Поранешниот левичарски претседателски кандидат Густаво Петро денеска повика на „ протест на кој се чука со лонци и тави на централниот плоштад во Богота. Неговиот повик не го поддржаа синдикатите кои имаа мирен марш.

Протестот се поклопи со демонстрациите во другите латиноамарикански држави, вклучувајќи ги мирните маршеви против острите мерки за штедење во Чиле, протестите поради наводното местење на изборите во Боливија, и растот на тензиите во Никарагва која е погодена од криза.


Можеби ќе ве интересира

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

ДРАМА ВО БЕЈРУТ - демонстранти упаднаа во МНР, убиен полицаец

ДРАМА ВО БЕЈРУТ - демонстранти упаднаа во МНР, убиен полицаец

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца