07 Јуни, 2020
0.0387

(ВИДЕО+ФОТО) Фудбалерите на ПСЖ со поддршка за Нотр Дам

Објавено во: Свет 22 Април, 2019

Катедралата „Нотр Дам“ која пред неколку дена пострада од пожар не ја одминаа ниту ново – старите шампиони на Франција.

Како вистински парижани, фудбалерите од ПСЖ на мечот со Монако на своите дресови го носеа името на готската катедрала.


Играчите излегоа на терен смирени, бидејќи беа сигурни во својата победа. Осми пат триумфираа на првенството во Франција.

Дизајнот на дресовите на ПСЖ беше искоментиран од страна на поддржувачите на фудбалскиот клуб. Наместо името на играчот, фудбалерите имаа напишано Нотр Дам, во знак на поддршка на пожарникарите кои се бореа со пожарот во Катедралата. А на предниот дел од дресовите играчите имаа слика од Катералата.


Пред почетокот на фудбалскиот натпревар на ПСЖ со Монако, беше објавено видео на нивната официјална страница на фејсбук на кое тимот со посебно дизајнирани дресови повторно го свртуваат вниманието на светот кон Катедралата.
Видео Facebook


Фото Reuters


Можеби ќе ве интересира

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП