20 Февруари, 2020
0.0329

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

Објавено во: Свет 20 Јануари, 2020

Рекордно висока снежна покривка има во делови од Канада. 

Луѓето копаат тунели за да излезат од дома, бидејќи се затрупани со снег. 

Куќите и автомобилите се целосно прекриени со снежни наноси, а илјадници домови се без електрична енергија.

Владата размислува да ја ангажира армијата, откако цели населени места беа парализирани од обилните врнежи од снег. Прогласена е вонредна состојба во Њуфаундленд. Висината на снежната покривка надмина 76 сантиметри, а ветерот создаде наноси.

„Само децата се среќни, осумгодишниот син Конор ужива бидејќи не мора да оди на училиште“, изјави Ли Антл (39) од Сент Џонс, која го снимала сопругот како ја отвора вратата од гаражата.

Патиштата се непроодни, а се советува граѓаните да не ги напуштаат домовите. 

Министерот за животна средина, Семус О’Реган, им порача на жителите дека владата веќе работи на распоредување на сите расположиви ресурси.

Се појави и видео од скијачи и сноубордери на улиците.

На последниот ден од 2019 година, снегот создаде хаос во Канада. Летови беа откажани во градовите Монтреал, Торонто, Квебек и Отава. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МОСКВА СЕ ПРОТИВИ: Една земја се закани дека ќе интервенира во Сирија

(ВИДЕО) МОСКВА СЕ ПРОТИВИ: Една земја се закани дека ќе интервенира во Сирија

ЖРТВИ НА КОРОНАВИРУС: Починаа двајца луѓе во Иран

ЖРТВИ НА КОРОНАВИРУС: Починаа двајца луѓе во Иран

ПОНУДА ЗА СЕМЕЈНИ ЛУЃЕ: Италијанско гратче две години ќе ги субвенционира со кирија

ПОНУДА ЗА СЕМЕЈНИ ЛУЃЕ: Италијанско гратче две години ќе ги субвенционира со кирија

(ВИДЕО) ВОЗЕЊЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Ова е руски автомобил кој сообраќа без возач

(ВИДЕО) ВОЗЕЊЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Ова е руски автомобил кој сообраќа без возач

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

КОГО НАЈМНОГУ НАПАЃА КОРОНАВИРУСОТ - старите и болните најризични

КОГО НАЈМНОГУ НАПАЃА КОРОНАВИРУСОТ - старите и болните најризични

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите