22 Септември, 2019
0.0390

(ВИДЕО)Тајфун го погоди Токио: Откажани летови, милиони се без струја, има и загинати

Објавено во: Свет 09 Септември, 2019


Едно лице загина, а десетици се повредени кога моќен тајфун утрово ја погоди областа Токио, предизвикувајќи повеќе од 100 летови да бидат откажани.
Исто така, еден милион домаќинствасе без електрична енергија.

Тајфунот „Факсаи“, кој утрово го погоди крајбрежниот град Чиба, со себе донесе големи врнежи од дожд и ветрови од 190 километри на час, соопшти Јапонската метеоролошка агенција.
Невремето се пресели над Токио и го „парализираше сообраќајот“, пренесува Си-Ен-Ен.

Неколку железнички и метро услуги ги прекинаа нивните услуги додека летовите беа откажани на аеродромите во Токио.


Владиниот портпарол Јошихид Суга им рече на новинарите дека добил информација дека едно лице е загинато и дека дрвјата и предметите што ги носи ветрот низ воздухот, предизвикале материјална штета.


Тој додаде дека се пријавени околу 900.000 прекини на електрична енергија.

Новинската агенција Кјодо извести, повикувајќи се на локалните власти, дека најмалку 30 лица се повредени во околината на Чиба, Канагава и Шизуока.


Видео и Фото Твитер


Можеби ќе ве интересира

Итна евакуација на 42.000 луѓе: Во Полска пронајдена бомба од 5,5 тони од Втората светска војна

Итна евакуација на 42.000 луѓе: Во Полска пронајдена бомба од 5,5 тони од Втората светска војна

(ВИДЕО) Париз: Повеќе од 150 луѓе се уапсени за време на протестот „жолт елек“

(ВИДЕО) Париз: Повеќе од 150 луѓе се уапсени за време на протестот „жолт елек“

Скандал ја тресе Германија: Ербас откривал војни тајни?!

Скандал ја тресе Германија: Ербас откривал војни тајни?!

(ВИДЕО) 7.000 полицајци на нозе: Серија протести во Париз

(ВИДЕО) 7.000 полицајци на нозе: Серија протести во Париз

САД испраќа бродови на Блискиот исток: Разурнувач исплови кон Персискиот Залив

САД испраќа бродови на Блискиот исток: Разурнувач исплови кон Персискиот Залив

Зариф: Новите санкции се знак на американски очај

Зариф: Новите санкции се знак на американски очај

СЗО алармира: 80 милиони луѓе можат да умрат за 36 часа

СЗО алармира: 80 милиони луѓе можат да умрат за 36 часа

Трамп го одобри распоредувањето на трупите во Саудиска Арабија и ОАЕ

Трамп го одобри распоредувањето на трупите во Саудиска Арабија и ОАЕ

(ВИДЕО) Бурата „Имелда“ го разори Тексас

(ВИДЕО) Бурата „Имелда“ го разори Тексас