21 Октомври, 2021
0.0377

Винарија Камник со 4 златни медали на Меѓународниот вински предизвик, AWC Виена 2021

Објавено во: Мои пари 22 Септември, 2021

Винарија Камник освои четири златни медали за четири различни вина на AWC, Меѓународниот вински предизвик што се одржа во Виена за 2021 година.

Во конкуренцијата оваа година учествуваа повеќе од 12 000 вина од над 1 600 производители од 44 држави ширум светот.

Вината што се закитија со златни медали од Винарија Камник се од конкуренција на бели вина, Fumé Blanc берба 2020 година, додека од црвени вина Monte 2020, како и Carménère 2019 од првата берба на ова вино и Ten Barrels Cabernet Sauvignon Grand Reserva 2016.

Во однос на карактеристиките на наградените вина, Carménère 2019 e првото вино  на Винарија Камник од оваа сорта, што придонесе за овој, втор златен медал да се смета за особен успех.

Fumé Blanc 2020 се истакнува по својот раскошен и богат мирис и комплексно буке, што се должи на 6-месечното созревање во француски даб, со методот sur lie.

Ten Barrels Cabernet Sauvignon Grand Reserva 2016, е дел од серијата Ten Barrels типична по долгото созревање во буриња од американски и француски даб и овошно-зачински карактер, како и потенцијал за долгорочно созревање во шише.
Monte 2020 е единствен бленд од Монтепулчиано и Вранец во нашата земја, произведено од грозје од сопствените насади на Винаријата Камник, вино кое изобилува со ароми на зрела капина и црна слива, со испреплетени тонови на капучино и какао.

AWC Виена е најголемиот официјално признаен вински натпревар во светот, што се должи на неприкосновениот систем на слепи дегустации и строгите правила за дегустација. Важи за натпревар што воспоставува највисоки стандарди за да го следи континуирано зголемувањето на барањата за квалитет во светот на виното. Дури 17 години по ред е меѓународен лидер на пазарот, официјално одобрен вински натпревар од Европската унија за организација и доделување награди.

ПР објава


Можеби ќе ве интересира

Контрола на мастите во организмот со природни препарати

Контрола на мастите во организмот со природни препарати

Улица „Македонија“ е поблиску да го заслужи епитетот „Петта авенија“: „Божиновски часовници и накит“ со нов бутик салон кој доликува на светските метрополи

Улица „Македонија“ е поблиску да го заслужи епитетот „Петта авенија“: „Божиновски часовници и накит“ со нов бутик салон кој доликува на светските метрополи

Летонија ја лансираше првата 5G прекугранична тест локација во Европа

Летонија ја лансираше првата 5G прекугранична тест локација во Европа

Дали вашите податоци се безбедни на вашиот паметен уред?

Дали вашите податоци се безбедни на вашиот паметен уред?

Издадена 30.000-тата IuteCredit Mastercard картичка

Издадена 30.000-тата IuteCredit Mastercard картичка

Започна наградната игра на ЛУКОИЛ Македонија во која главната награда е атрактивно АТВ-возило

Започна наградната игра на ЛУКОИЛ Македонија во која главната награда е атрактивно АТВ-возило

Дарко од Охрид, од верен играч на 2win.Mk , до сопственик на нов скутер

Дарко од Охрид, од верен играч на 2win.Mk , до сопственик на нов скутер

Плаќање на сметки за режиски трошоци во Пошта по најконкурентни цени

Плаќање на сметки за режиски трошоци во Пошта по најконкурентни цени

VISA Business од Силк Роуд Банка: Eдинствена бизнис картичка со поврат на средства во државата

VISA Business од Силк Роуд Банка: Eдинствена бизнис картичка со поврат на средства во државата