04 Април, 2020
0.0357

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да му честитаме на Заев, ЕУ да одреди Датум што поскоро

Објавено во: Македонија 25 Март, 2020

ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција објави дека нема да му честита на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за одобрувањето на преговорите за Македонија од страна на ЕУ и побара Брисел што побргу да го одреди точниот датум за започнување на отворањето на поглавјата.

„ВМРО-ДПМНЕ уште во текот на вчерашниот ден, а и денеска ја поздрави позитивната одлука на Советот на министри на Европската Унија, но воедно очекуваме час поскоро да се дефинира и датумот на кој што ќе се започнат и преговорите и отворање на поглавјата за пристапување кон Европската Унија и Република Македонија да биде рамноправна членка. Што се однесува на дилемата што ја поставуваат од СДСМ, дали планираме на Зоран Заев да му честитаме, одговорот е краток и јасен, а тоа е – не, затоа што нема зошто“, изјави портпаролот Димче Арсовски на денешната прес-конференција.

Гласноговорникот на најголемата опозициска партија вели дека Заев го нема монополот на заслуги за одобрувањето на преговорите од страна на министерскиот совет на ЕУ и дека засега, како што вели тој, направен е „само получекор“. Дополни дека Заев треба да се погрижи што побргу за борбата против криминалот и за заштита против корона-вирусот.

„.Заев има поприоритетна работа пред себе освен тоа да диктира и да прашува кој честитал, а кој не, а тоа е 12 проценти од  заболените со корона се доктори. Тоа значи дека се незаштитени самите доктори кои што се борат против короната, не се заштитени во својата работа и работат, голорако. Самиот признава дека 60 проценти од приходите во буџетот нема да се реализираат. Во истиот тој буџет за кој што до вчера велеше дека е солиден и компактен. Нека ги засука ракавите и нека почне да решава проблеми. Баталете сите таму во СДСМ и Владата ПР, баталето го, посветете се на работа, има поприоритетни работи за реализација. Што се однесува за Европската Унија, по изборите граѓаните можат да бидат сигурни дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ја стави Република Македонија на брза трака на реформи и ќе направи прогрес кој ќе биде препознаен од европските партнери“, додаде Арсовски.


Можеби ќе ве интересира

Карантински викенд за кумановци

Карантински викенд за кумановци

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција

Пациентот кој почина на Инфективна бил заболен од коронавирус

Пациентот кој почина на Инфективна бил заболен од коронавирус

Ќе има набавка на 200 респираторни машини

Ќе има набавка на 200 респираторни машини

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Уште две жртви на корона, Куманово во карантин за викенд

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Уште две жртви на корона, Куманово во карантин за викенд

(ФОТО) ЗА ПОМАЛКУ ОД ДВА ЧАСА ВО КАРАНТИН: Кумановци се растрчаа по маркети да купуваат храна

(ФОТО) ЗА ПОМАЛКУ ОД ДВА ЧАСА ВО КАРАНТИН: Кумановци се растрчаа по маркети да купуваат храна

(ФОТО) ПОЖАРНА СКОПЈЕ: Ние останавме на работа, работиме за вас

(ФОТО) ПОЖАРНА СКОПЈЕ: Ние останавме на работа, работиме за вас

Филипче: За секоја општина имаме ист пристап

Филипче: За секоја општина имаме ист пристап

СТАТИСТИКА НА Google Maps: Половина од Македонците се уште одат на работа

СТАТИСТИКА НА Google Maps: Половина од Македонците се уште одат на работа