18 Март, 2019
0.2452
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Објавено во: Финансии 14 Февруари, 2019

Само во еден ден 6 белградски возачи од јавниот градски превоз заминале во Германија за повисоки плати, пишуваат српските медиуми. 

Добиваат четири пати поголеми плати, курс за јазик платен од газдата, подобри услови за работа, а во некои случаи и сместување. 

Ова е мотив возачите да ја променат адресата. Александар Радовиќ, возач раскажува дека вечно се откажувал од нешто и мислел како да заштеди, но сега вели доста е. 

Иселувањето од Србија почна по 2000 година. За две години се проценува дека 51.000 луѓе од Србија заминале во Германија. Од нив 19.000 работници имаат дозвола за престој во земјата. 

Можеби ќе ве интересира

Исплатлив бизнис: Со оваа овошка може да заработите чудо пари

Исплатлив бизнис: Со оваа овошка може да заработите чудо пари

Ангеловска-Бежоска на седма средба на гувернерите од регионот

Ангеловска-Бежоска на седма средба на гувернерите од регионот

OВА Е ПЛАТА: Заработуваат над милион евра годишно

OВА Е ПЛАТА: Заработуваат над милион евра годишно

Новиот директор на Светска банка „ќе скенира“ во Македонија

Новиот директор на Светска банка „ќе скенира“ во Македонија

СОВЕТИ ОД ИСКУСНИТЕ: Како да се „испазарите“ за поголема плата

СОВЕТИ ОД ИСКУСНИТЕ: Како да се „испазарите“ за поголема плата

(ВИДЕО) Берлинска компанија рециклира кафе и од него прави шолји

(ВИДЕО) Берлинска компанија рециклира кафе и од него прави шолји

Oва се најбогатите жени во светот

Oва се најбогатите жени во светот