15 Август, 2020
0.0394

Во рок од десетина минути два земјотреси ја стресоа Албанија

Објавено во: Балкан 05 Декември, 2019

Два нови земјотреси вечерва се регистрирани во Албанија. 

Се работи за земјотреси од 2,9 и 2,7 степени. 

Првиот потрес е регистриран во 18 часот и 7 минути, а вториот во 18 часот и 15 минути. Земјотресите биле со епицентар на 9, односно 10 км од Влора. 

Пред две недели Албанија ја погоди земјотрес од 6,4 степени во кој загинаа педесетина лица.  

Премиерот Еди Рама, ова утро, на итна средба со Советот на министри во Тирана, им наредил на министрите за образование и здравство и социјална заштита Беса Шахини и Огета Манастирлиу да ги повикаат и да ги вратат луѓето што се засолниле на Косово. 

Во регионот денеска имаше неколку земјотреси и во Грција. 

Можеби ќе ве интересира

Еве кој ќе може да влезе во Грција без тест

Еве кој ќе може да влезе во Грција без тест

НЕМА ГОСТИ: Туристичката сезона побрзо ќе заврши во Бугарија

НЕМА ГОСТИ: Туристичката сезона побрзо ќе заврши во Бугарија

Од утре Македонците ќе можат на море во Црна Гора

Од утре Македонците ќе можат на море во Црна Гора

ОД 17 АВГУСТ: Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин Евзони

ОД 17 АВГУСТ: Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин Евзони

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени