09 Декември, 2022
0.0290

ВОЈНА СО КИНА ЕКОНОМСКИ ЌЕ ЈА УНИШТИ АМЕРИКА, КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СВЕТОТ ВО 2023? Најпознатиот геополитички експерт открива детали

Објавено во: Економија 30 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Еден од водечките американски политички аналитичари, Јан Бремер, неодамна објави остра анализа - како ќе изгледа светот во 2023 година, кога ќе се земат предвид сите актуелни пресврти - од војната во Украина до тензиите околу Тајван до можна рецесија во САД. Клучната позиција на Бремер е дека војна меѓу САД и Кина нема да се случи, бидејќи овие две сили се поврзани со силна економска меѓузависност и дека ниту една не сака да предизвика прекин во односот, што нема да донесе ништо добро за ниту една од нив. Тој смета дека ќе има одредени тензии, но дека нема да ескалираат.

Војна со Кина економски би ја уништила Америка

„Многумина веруваат дека следниот конфликт на суперсили ќе ги спротивстави Америка против Кина. Но, нема глобална студена војна меѓу двете земји и никогаш нема да има.

Причината е едноставна - нивната меѓузависност во 21 век. Вистина е дека нема доволно доверба меѓу Вашингтон и Пекинг, но во американската влада останува консензусот дека на земјата сепак и е потребна Кина за да успее. Најблиските сојузници на Америка во Европа, Азија и Америка не сакаат апсолутно никаков конфликт меѓу овие големи сили. Трговијата со Кина е премногу важна за нивната иднина. Опасно дестабилизирана Кина ќе создаде меѓусебно економско уништување.

Кина останува најголем трговски партнер на Америка, нејзин најголем увозник на стоки и трет најголем извозен пазар. Америка останува најголемиот трговски партнер на Кина и нејзиниот најголем извозен пазар.

За животниот стандард да продолжи да расте, Пекинг треба да одржува силни трговски односи со ЕУ, Америка и Јапонија, кои заедно купуваат речиси 40 отсто од извозот на Кина“, објасни Бремер во својата анализа објавена во „Економист“.

И додека меѓузависноста на САД и Кина обезбедува помирна иднина за овие земји, според Бремер, некои други големи земји се на удар и се потенцијално во многу нестабилна економска и политичка ситуација.

Сиромашните земји ќе потонат уште подлабоко

„Многу сиромашни земји на југот се најранливи на глобалните политички и економски превирања. Меѓу нив е Индија, која се предвидува да биде најнаселена земја во светот до следната година. Таквите земји се во движење и би можеле да станат извор на милиони мигранти и бегалци во следната деценија. Ова, пак, ќе ги влоши глобалните превирања. Нарушените синџири на снабдување, зголемувањето на каматните стапки и зголемената инфлација, во комбинација со падот на растот и пониските банкарски дознаки, создаваат услови за должничка криза во развојот земји оваа деценија.

Ова ќе се случи и покрај фактот што во последните децении прекуграничните текови на идеи, информации, луѓе, пари, стоки и услуги нагло го намалија јазот меѓу богатите и сиромашните земји и ја создадоа првата глобална средна класа (дефинирани како „оние со приход“).

Пандемијата очигледно носи дел од вината за тоа. Тоа ги турна веќе задолжените сиромашни земји на опасна територија. Светската банка предупреди дека 58 отсто од најсиромашните земји во светот се „задолжени или се изложени на голем ризик од тоа“. Следни ќе бидат земјите со среден приход. Војната на Русија во Украина ја зголеми нестабилноста на цените и недостигот на храна и гориво. Со оглед на тоа што нестабилниот ќор-сокак во Украина е многу веројатно да трае со години и да поттикне дополнителна неизвесност, ова прашање ќе го зголеми јазот меѓу Западот и Југот во поголемиот дел од следната деценија. Америка и Европа инсистираат на тоа дека економските притисоци што војната ги додаде врз сиромашните земји се резултат на руската колонијална агресија.  Земјите од глобалниот југ го гледаат лицемерието на Западот. Тие веруваат дека гневот на Америка и Европа е резервиран за злосторствата врз белите луѓе и маките на белите бегалци. За останатото? Не толку“, заклучува Бремер, кој смета дека во наредните години богатите земји ќе размислуваат само за тоа како да се заштитат, додека сиромашните региони уште повеќе ќе бидат турнати во беда и сиромаштија.

„Побогатите земји ќе одговорат на овие кризи во следните години со чекори дизајнирани главно за да се заштитат себеси, пристап колку што е предвидлив и кратковид. Високата инфлација и стравот од рецесија во Америка и Европа ќе го намалат и онака ограничениот политички апетит за скапи инвестиции во управувањето со вонредни состојби и реструктуирање на долгот во други региони.

Загриженоста поради тековните закани од Русија дополнително ќе го одвлече вниманието на западните лидери од постоечките конфликти и кризи во Авганистан, Јемен и на други места.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период