18 Мај, 2021
0.0204

ВОВЕДЕТЕ ЦЕЛОСЕН LOCKDOWN: Фаучи им порача на индиските власти откако болниците, мртовечниците и крематориумите се преполнија

Објавено во: Свет 02 Мај, 2021

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи препорача Индија да воведе мерки за неколку неделен целосен lockdown со цел да се запре ширењето на вирусот корона.

„Овој вирус ни покажа дека, ако го оставиме сам на себе, ќе експлодира во општеството“, предупредува Фаучи во интервју за Индијан експрес.

„Никој не сака да ја затвора земјата ... Но, ако го сторите тоа за само неколку недели, може да имате значително влијание врз динамиката на експанзијата“, рече Фаучи, јавува Гласот на Америка.

Бројот на новоинфицирани коронавируси во Индија денес благо опадна, но бројот на смртни случаи се зголеми за рекордни 3.689. Досега таму починале вкупно 215.542 лица од коронавирусот.

Болниците, мртовечниците и крематориумите се преполни, откако во Индија беа регистрирани најмалку 300.000 нови инфекции на дневна основа повеќе од 10 дена по ред. Многу семејства мораат сами да бараат лекови и кислород.

Воведени се ограничувања во скоро 10 индиски држави и територии, додека националната влада сè уште не сака да воведе карантин во целата земја, пишува Гласот на Америка.


Можеби ќе ве интересира

ПОЈАС ГАЗА: Раселени се 38.000 Палестинци, а над 2.500 луѓе останаа без покрив над главата

ПОЈАС ГАЗА: Раселени се 38.000 Палестинци, а над 2.500 луѓе останаа без покрив над главата

Европска земја ги укинува маските на отворено

Европска земја ги укинува маските на отворено

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ВТОРА НЕДЕЛА ПАЃА БРОЈОТ НА ИНФИЦИРАНИ И ПОЧИНАТИ - Тедрос сепак предупредува: Ковид 19 е далеку од крајот

ВТОРА НЕДЕЛА ПАЃА БРОЈОТ НА ИНФИЦИРАНИ И ПОЧИНАТИ - Тедрос сепак предупредува: Ковид 19 е далеку од крајот