29 Ноември, 2021
0.0257

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

Објавено во: Свет 20 Октомври, 2021

Уште најмалку 80.000 луѓе се поптребни за транспортната индустрија во САД, изјави за Си-ен-ен претседателот на Американската асоцијација на возачи на камиони Крис Спиар. Тоа е за 30 отсто повеќе отколку пред пандемијата кога тој сектор имаше недостиг од 61.500 возачи на камиони. Американската економија 71 процент се потпира на копнен транспорт, но камионите што пренесуваат артикли се само четири отсто од возилата на патиштата.

Во моментов во САД има рекорден недостаток на возачи. Десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени, бидејќи нема кој да го пренесе товарот.

Претседателот Џо Бајден побара пристаништата во Лос Анџелес и Лонг Бич да работат 24 часа на ден, седум дена во неделата за да го забрзаат ослободувањето на стоки и бродови, но компаниите што увезуваат немаат доволно возачи да ја подигнат и транспортираат стоката.

Асоцијацијата верува дека проблемот може да се реши со двопартискиот инфраструктурен план, доколку биде одобрен од Конгресот. Тоа ќе овозможи влез на пари во транспортот и да се обучат околу 3.000 млади луѓе. Во моментов, возачите на камиони мора да имаат над 21 година, а идејата е во оваа активност да се вклучат и лица на возраст од 18 до 20 години.

Можеби ќе ве интересира

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

Курц објави како ќе се вика неговиот син

Курц објави како ќе се вика неговиот син

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин